Olsztyn Główny – obok przejeżdżających pociągów powstaje nowa stacja

2022-09-12 11:29:01(ost. akt: 2022-09-12 11:58:30)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Podróżni na stacji Olsztyn Główny mogą obserwować kolejne postępy prac. Działa tam kilkadziesiąt maszyn i ponad sto pracowników. Nowe perony, przejścia i windy zapewnią większy komfort obsługi pasażerów. Zachowywane są zabytkowe elementy wiat i peronów. Cała inwestycja wyniesie około 400 mln zł.
Przybywa nowych torów przy olsztyńskich peronach oraz na wschodnim wyjeździe ze stacji w kierunku m.in. Barczewa. Wykorzystano około 800 wagonów do przywozu 35 tys. ton tłucznia. Ułożono już ok. 6 km torów i zamontowano 26 rozjazdów, które zapewnią sprawny przejazd pociągów.

Na budowie pracują dziesiątki maszyn – koparki, dźwigi, palownice, walce, podbijarki torowe do regulacji torów i rozjazdów oraz pociąg sieciowy. Ustawiane są kolejne słupy i bramki sieci trakcyjnej. Rozwieszono już 2000 m nowej sieci trakcyjnej. Prace prowadzone są także w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Położono setki metrów przewodów i okablowania.

Budowane jest nowe przejście podziemne od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, które umożliwi dodatkowy dostęp na perony. Mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają wygodne dojście – dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się. Przejście o długości 140 metrów będzie szersze oraz wyższe. Powstały trzy betonowe segmenty obiektu o łącznej długości ok. 16 metrów. Budowane są wyjścia na peron nr 4.

Wykonawca kończy demontaż ostatnich zabytkowych elementów wiaty i balustrad z peronu nr 3. Historyczne obiekty są zabezpieczane na zapleczu budowy . Będą oczyszczone, odrestaurowane i – po uzgodnieniu z konserwatorem – pomalowane na odpowiedni, podkreślający historyczne walory, kolor. Zdemontowane na czas prac elementy wrócą na swoje miejsce.

Modernizacja stacji Olsztyn Główny zapewni podróżnym oczekiwany komfort obsługi. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Lepszą informację dla podróżnych zapewnią wyświetlacze i nowe nagłośnienie.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o wartości ok. 400 mln zł realizowana jest ze współudziałem środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zakończenie przebudowy stacji Olsztyn Główny zaplanowano w 2024 roku.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe


Źródło: Materiały prasowe PKP