Olsztyn gasi iluminacje zabytków. Powód? Inflacja

2022-09-09 15:33:11(ost. akt: 2022-09-09 15:47:11)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Galopująca inflacja i horrendalne ceny energii elektrycznej zmuszają samorządy do poszukiwania oszczędności. Już od dziś (piątek, 9 września) w Olsztynie nie będą podświetlane m.in. zabytkowe obiekty.
Iluminacja zabytkowych lub szczególnie istotnych budynków najczęściej służy wydobyciu ich niezwykłych walorów. W czasie kryzysu związanego z energetyką i finansami samorządów, aspekty estetyczne muszą jednak ustąpić tym ekonomicznym.

Dlatego już od piątku nie będzie podświetlany szereg budynków stolicy Warmii i Mazur. Iluminacja zostanie wyłączona w przypadku ratusza przy pl. Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, bazyliki św. Jakuba, kościołów św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszej Maryi Królowej Polski i Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (dawny kościół garnizonowy). To samo będzie dotyczyć I Liceum Ogólnokształcącego i dawnej wieży ciśnień, w której mieści się Obserwatorium Astronomiczne.

- Oszacowaliśmy, że oszczędność na iluminacji w skali roku przy obecnych stawkach za energię elektryczną to nieco ponad 67 tys. złotych netto - mówi dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Marcin Szwarc.

Co istotne - w przypadku stawek oferowanych na 2023 rok, roczny koszt podświetlenia tych budynków wyniósłby 201 tys. złotych netto.

Dodatkowo - w nocy z 18 na 19 września - mają zostać wyłączone miejskie fontanny. Miesięczny koszt ich zasilania to ok. 6,5 tys. złotych.

Źródło: olsztyn.eu

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3105032 10 wrz 2022 09:16

    Hmmm.... Wirus najbardziej roznosił się w kościołach, teraz iluminacja kościołów jest wyłączana.... Dziwne, bardzo dziwne. Ale pamiętajcie: z Bogiem nikt nigdy nie wygrał.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. B.K. #3105021 9 wrz 2022 16:28

    Zapewne w ramach walki z inflacją wyłączone jest oświetlenie ulic Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Krasickiego, gdzie trwa budowa linii tramwajowej?! Egipskie ciemności, jeżdżą samochody, przejście dla pieszych nieoświetlone, o wypadek nietrudno! I chodzi się po placu budowy, gdzie dziur nie brakuje... Zastanawiam się, czy ktoś nad tym panuje. Czy UM Olsztyna widzi co się dzieje? Czas się obudzić!

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz