Prezes NBP:okres wakacji to prawdopodobnie punkt zwrotny w naszej inflacji

2022-09-08 16:57:59(ost. akt: 2022-09-08 16:59:26)

Autor zdjęcia: PAP

- W najbliższych miesiącach inflacja pozostanie wysoka, choć powinna się nieco obniżać; okres wakacyjny, to prawdopodobnie punkt zwrotny w naszej inflacji - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Wykluczając czynniki niespodziewane, inflacja powinna potem maleć - dodał.
"Szacujemy, że wkład cen energii do inflacji w sierpniu wyniósł około 5,9 punktów procentowych, cen żywności 4,6 pkt procentowego. Mamy ponad 10-10,5 proc. wkładu do inflacji z tytułu żywności i energii" - powiedział Glapiński na konferencji prasowej poświęconej ocenie bieżące sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Jeśli chodzi o perspektywy inflacji to - jak mówił - "w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie wysoka, choć powinna się nieco obniżać".

"Głównie ze względu na spadek rocznej dynamiki cen energii. To jest ten czynnik - niezależny od nas, od Narodowego Banku Polskiego, niezależny od rządu, niezależny od naszej gospodarki. Spadek powinien nastąpić rocznej dynamiki cen energii, w związku z tym spadek stopniowej inflacji. Ale, jeśli chodzi o samą inflację, (...) okres wakacyjny, to jest prawdopodobnie punkt zwrotny w naszej inflacji, ten najwyższy punkt inflacyjny (...) od którego potem inflacja będzie stopniowo maleć" - powiedział Glapiński.

Zaznaczył, że będzie to możliwe do osiągnięcia, wykluczając niespodziewane czynniki, typu wybuch wojny o Tajwan, czy zbliżanie się wojsk rosyjskich do polskiej granicy. "Wykluczając te czynniki niespodziewane, inflacja powinna maleć" - ocenił.

"Sam początek przyszłego roku, oczywiście silnie zależy od decyzji, co do tarczy antyinflacyjnej rządowej, czy będzie, czy nie będzie, czy będzie niezmieniona czy zmieniona. A także od zmian cen regulowanych od stycznia. A więc przede wszystkim cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych" - powiedział szef NBP. Wskazał, że to Urząd Regulacji Energetyki (URE) podejmie te decyzje.

Glapiński przyznał, że nie ma pojęcia, jakie decyzje podejmie rząd w kwestii tarczy antyinflacyjnej i co zrobi URE. "Od tego, czy będzie Tarcza czy nie będzie, bardzo dużo zależy i od tego, jakie będą decyzje Urzędu Regulacji Energetyki" - zaznaczył. (PAP)

Aneta Oksiuta