Umowa na modernizację kolejnej głównej ulicy w Olsztynie podpisana. Wystąpią kolejne utrudnienia w ruchu drogowym

2022-09-08 18:21:48(ost. akt: 2022-09-08 15:06:47)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Dobra wiadomość: ulica Pstrowskiego przejdzie kompleksową modernizację. Zła wiadomość: prace będą w tym samym czasie, co budowa drugiej linii tramwajowej. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, czekają ich kolejne utrudnienia w ruchu drogowym.
To kolejna inwestycja, którą rozpoczyna gmina Olsztyn. Inwestycja nietypowa, bo dotyczy modernizacji jednej ulicy i budowy drugiej, kompletnie niezależnej. Ale nietypowe jest również źródło finansowania, bo to pierwsza inwestycja, która powstanie w Olsztynie przy wsparciu rządowego programu inwestycji strategicznych.

Kompleksowa modernizacja ul. Pstrowskiego - 11 miesięcy.


Prace przy ul. Pstrowskiego będą dotyczyć odcinka łączącego al. Sikorskiego i skrzyżowanie ulic Wyszyńskiego z Synów Pułku. To bardzo newralgiczne miejsce, gdyż w sąsiedztwie toczy się inwestycja tramwajowa, która również obejmuje kompleksowy remont nawierzchni drogi. Prezydent zapewnia, że wykonawcy nie będą sobie przeszkadzać.

— Regularnie spotykamy się z zarządem Polimexu, czyli wykonawcy drugiej linii tramwajowej. Uprzedziliśmy firmę o naszych planach odnośnie remontu ul. Pstrowskiego. W odpowiedzi usłyszeliśmy zapewnienie o tym, że te dwie inwestycje mogą toczyć się obok siebie i nie będą ze sobą kolidować — mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

Mimo tego, że odcinek o którym mowa ma niecałe 750 metrów, to wykonawca ma 11 miesięcy na jego wykonanie. Problemów jest kilka. Pierwszym z nich jest charakter drogi, którą codziennie przejeżdżają setki samochodów.

— Bierzemy pod uwagę to, że jest to główna ulica — mówi Adam Poliński z zarządu Unibep SA, wykonawca inwestycji — Niezbędne będą zawężenia do jednego pasa w każdą stronę lub jednej jezdni. Chcemy sprawnie zrealizować zaplanowane prace, by utrudnienia dla mieszkańców, których nie da się uniknąć przy takim zadaniu, były jak najmniejsze — obiecuje Adam Poliński.

Ulica Pstrowskiego oprócz nowej nawierzchni otrzyma najnowocześniejszy system odprowadzania wody, wyremontowany chodnik i specjalnie wydzieloną ścieżkę rowerową.

Budowa ul. Plażowej - 9 miesięcy


Nowa ulica Plażowa powstanie na miejscu dotychczasowej drogi gruntowej, która miała charakter wewnętrzy. Jej przeznaczeniem było zapewnienie dojazdu do okolicznych gospodarstw domowych. Po remoncie wszystko się zmieni.

— Ul. Plażowa będzie od razu realizowana w pełnym zakresie. Droga ma charakter lokalny, dlatego możemy od razu przejść do pełnej realizacji inwestycji nie powodując dużych utrudnień w ruchu drogowym — zauważa Adam Poliński.

Ul. Plażowa to kolejne połączenie południowych osiedli z al. Piłsudskiego. Prezydent Piotr Grzymowicz widzi także inne plusy tej inwestycji.

— To otwarcie komunikacyjne terenów inwestycyjnych w pobliżu Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego — mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Ul. Plażowa będzie miała szerokość 6m i będzie składała się z dwóch pasów ruchu w przeciwnych kierunkach. Wykonanie tej inwestycji to zdecydowanie prostsze logistycznie zadanie niż w przypadku modernizacji ul. Pstrowskiego.

Tanio to już było


Takiego rodzaju sentencje możemy słyszeć ostatnio regularnie. Inwestycje są obecnie bardzo kosztowne a sytuacja na rynku materiałów budowlanych zmienia się z dnia na dzień.

Remont ul. Pstrowskiego i budowa ul. Plażowej miały być dla miasta małym wydatkiem. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych, 95 proc. dofinansowania na wybrane inwestycji pochodzi ze skarbu państwa, resztę dokłada dany samorząd.

Niestety, projekty zostały wybrane ponad rok temu. Od tego czasu sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła, swoje "trzy grosze" dołożyła także wysoka inflacja. Dlatego miasto musiało dołożyć do tych inwestycji znacznie więcej, niż pierwotnie zakładano.

Oferty na realizację projektu złożyły spółka Unibep z Bielska Podlaskiego oraz konsorcjum firm Polimex Infrastruktura i Polimex Mostostal. Pierwsza oczekuje za wykonanie zadania 37,5 mln złotych, druga zaś 39,2 mln. Gmina Olsztyn miała na ten cel przeznaczone 30 mln zł, z czego 28,5 mln zł pochodziło z Polskiego Ładu.

Ostatecznie stanęło na tym, że gmina Olsztyn zamiast 1,5 mln zł musiała do tej inwestycji dołożyć 8,5 mln zł. Skąd wziąć takie pieniądze?

— Rezygnujemy z zakresu prac dla Pałacu Młodzieży i modernizacji w SP12 na potrzeby przedszkola. Wycofujemy się z tych zadań, żeby dopłacić do inwestycji, na które otrzymaliśmy pieniądze — powiedział prezydent Piotr Grzymowicz na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zwołanej na jego prośbę.

Terminy są w tym wszystkim najważniejsze, bo w przypadku, gdy inwestycja nie zostanie wykonana w zaplanowane 11 miesięcy, rządowe pieniądze przepadają.

Karol GroszKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #3106000 13 paź 2022 09:23

  Ewidentnie arbuz sprawdza co jeszcze trzeba zrobić żeby wywołać w Olsztynie rewolucję.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. frost #3105078 11 wrz 2022 14:01

  User "Atoja" krótko wypowiedział się na temat odczuć mieszkańców w związku z totalnym bdcinekałaganem spowodowanym przez obecne inwestycje, których końca nie widać a obserwując tempo prac zanosi się na wielomiesięczny poślizg. Rozpoczęcie w tym momencie inwestycji na tak newralgicznym odcinku ul.Pstrowskiego to aberracja. Wystarczy przejechać się tą ulicą obecnie zwłaszcza w godzinach szczytu. Wybór miejsca zawsze mnie dziwi. A odcinek ul.Pstrowskiego od skrzyżowania z ul.Synów Pułku do ronda przy wyjeździe na Klewki? Stan nawierzchni jezdni skandaliczny, pogłębiający się z zimy na zimę. Ul. Plażowa ? A skandaliczna droga miejska o charakterze gruntowym od ul.Augustowskiej do Piłsudskiego koło Anitechu? To wstyd dla władzy i miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3105024 9 wrz 2022 16:47

  Rozkopiemy całe miasto, pozamykamy wszystkie ulice, ale w niczym mieszkańcom miasta nie będziemy przeszkadzać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz