Zawody przyszłości – jak wychować inżyniera

2022-09-01 12:00:00(ost. akt: 2022-09-30 15:01:04)
Kim chcesz być w przyszłości? – to pytanie, które towarzyszy dzieciom już od najmłodszych lat. Jeszcze 20-30 lat temu młodzi ludzie marzyli o stabilnych zawodach, które niosą stabilne zatrudnienie, odpowiednią płacę oraz szacunek społeczeństwa. Zapaść szkół zawodowych sprawiła, że na rynku pracy brakowało specjalistów – od murarzy, elektryków, stolarzy po inżynierów. Rodzice wysyłali dzieci na studia, po których niekoniecznie można było pracować w zawodzie. Reaktywacja szkolenia młodzieży przyniosła nam szkoły branżowe i technika w nowej odsłonie. Z zasady mają to być instytucje kształcące przyszłych specjalistów na potrzeby pracodawców – co widać w klasach patronackich, w których opiekę nad nauką sprawują konkretne frmy. W niektórych szkołach uczniowie od początku mogą uczestniczyć w płatnych praktykach i mają gwarancję zatrudnienia w zakładzie pracy. Inżynier „od dziecka” Zainteresowania techniczne można rozwijać już od najmłodszych lat, co można zauważyć w jednym z przedszkoli w Białymstoku, którym patronuje Tock-Automatyka. Obecnie wiele inicjatyw skupia się wokół zajęć dodatkowych z robotyki, programowania czy kodowania. Czas zmienić myślenie, że najlepsze są studia z zarządzania lub studia na kierunkach społecznych. Co ciekawe coraz więcej dziewcząt wybiera kierunki inżynierskie takie jak automatyka czy robotyka. Program „Laboratorium” Zainicjowany przez frmę Alnea program Laboratorium „Mój profl” pozwalał młodym ludziom na odwiedzanie różnych zakładów pracy i frm w poszukiwaniu inspiracji do wyboru zawodu. Pomysł wsparło Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt w ciągu kilku lat został rozszerzony o województwa ościenne, niestety pandemia spowodowała zawieszenie działalności – czekamy na reaktywację.

Obrazek w tresci

Aktualności W październiku już piąta edycja Konferencji Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu. Misją wydarzenia oprócz dostarczania wiedzy o transformacji cyfrowej frm, jest także wsparcie edukacji młodych ludzi. Dlatego 5 października odbędzie się Dzień otwarty „Przywitaj się z robotem”. Tego dnia dzieci, młodzież, pasjonaci, hobbyści będą mogli oglądać roboty, maszyny i urządzenia, które zazwyczaj pracują w polskich frmach. To świetna okazja by porozmawiać o ciekawych zawodach. Wystawa odbędzie się w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Również w środę odbędzie się wielki fnał Studenckich Mistrzostw Automatyków. Po raz pierwszy studenci będą mogli wziąć udział w zawodach w programowaniu sterowników PLC w formule e-sportu bponieważ wydarzenie będzie streamingowane w internecie. Partnerem wydarzenia jest Robota Automatyka, a zgłaszać można się poprzez stronę www.sma.edu.pl . Firmy, które chciałyby zostać sponsorami i partnerami Konferencji i Zawodów SMA oraz zostać wystawcami na targach 5-6 października prosimy o kontakt z koordynatorem – Magdalena Kamińska magdalena.kaminska@alnea.pl

Gazeta Olsztyńska jako jeden z głównych organizatorów jest także patronem medialnym, wdzięki czemu zapewniamy promocję naszych lokalnych przedsiębiorstw. Zapraszamy do współpracy i wspierajmy naszą młodzież w edukacji technicznej.
Magdalena Kamińska

Obrazek w tresci