Prezydent kontynuuje wizytę w Afryce

2022-09-07 18:29:37(ost. akt: 2022-09-07 18:34:18)

Autor zdjęcia: Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Afryce Zachodniej. Po spotkaniach w stolicy Nigerii, Abudży, udał się do Abidżanu na rozmowy z Prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą.
– Dzisiejsze rozmowy były bardzo długie i interesujące; tworzą świetną perspektywę współpracy między naszymi krajami na przyszłość – tak Prezydent RP podsumował wizytę w Abidżanie, na program której składały się rozmowy w „cztery oczy” z Prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej, a także spotkanie plenarne z udziałem delegacji.

Wśród poruszanych przez przywódców zagadnień, obok współpracy m.in. w zakresie rolnictwa, nowoczesnych technologii czy energetyki, znalazła się kwestia Ukrainy. Jak zauważył Andrzej Duda, „doświadczenie Prezydenta Ouattary pozwala również w sposób bardzo zgodny z rzeczywistością spojrzeć na sprawę rosyjskiej napaści na Ukrainę, ocenić ją i w sposób odpowiedni do rzeczywistej sytuacji prowadzić politykę państwa”.

– Przez agresję rosyjską cierpi w zasadzie cały świat – to kwestia wzrastających cen, inflacji, wywoływanego przez Rosję kryzysu żywnościowego i energetycznego – podkreślił polski przywódca i dodał: – Kryzys gazowy i żywnościowy jest przez Rosję wywoływany z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić.

Wcześniej w obecności Prezydentów podpisano Memorandum w sprawie konsultacji politycznych na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Spotkanie obu przywódców rozpoczęło się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie Andrzej Duda i Alassane Ouattara rozmawiali „w cztery oczy” i z udziałem delegacji

Wizyty w Nigerii, Republice Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu to pierwsze, historyczne wizyty Prezydenta RP w tych krajach. Spotkania z afrykańskimi przywódcami poprzedzają udział Andrzeja Dudy w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ