Jarosław Kaczyński: nasze wartości wynikają z tradycji chrześcijańskiej

2022-09-07 18:23:13(ost. akt: 2022-09-07 18:26:00)

Autor zdjęcia: PAP

- Nasze wartości wynikają z tradycji chrześcijańskiej. Jednocześnie jest to tradycja wolnościowa odnosząca się do wolności jednostki i wspólnoty - powiedział w środę w Karpaczu prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, który bierze w środę udział w panelu „Realizm i wartości w polityce” w dyskusji zaznaczył, że on sam opowiada się po stronie realizmu politycznego. Jednocześnie dodał, że "opowiedzenie się po stronie realizmu politycznego nie oznacza w żadnym wypadku odrzucenia wartości".

- Realizm polityczny odnosi się do celów i metod, ale wszędzie jest współczynnik aksjologiczny - przede wszystkim cele są określane w oparciu o wartości - powiedział Kaczyński. Dodał, że nie można określić celów politycznych "jakiegoś państwa lub formacji, która rządzi w zupełnym oderwaniu od wartości, chyba że mielibyśmy do czynienia z antywartościami".

- Nasze wartości wynikają z tradycji chrześcijańskiej. Jednocześnie jest to tradycja wolnościowa odnosząca się do wolności jednostki i wspólnoty" - powiedział prezes PiS. - Jestem głęboko przekonany, że polska tradycja ma charakter republikański i że jednym z wielkich błędów, które popełnili wszyscy, także i my na początku nowych czasów, było odrzucenie możliwości przekształcenia czegoś bardzo realnego, czyli tradycji solidarnościowej, bardzo świeżej, żywej, przekształcenie w pełni dojrzałą ideę republikańska - powiedział.

- Próbowaliśmy iść inną drogą i przekształcić tę tradycję w myślenie o charakterze chrześcijańsko-demokratycznym, w szerszym tego słowa znaczeniu. To się po prostu nie udało - ocenił.

W ramach XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbywają się debaty z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Europa w obliczu nowych wyzwań".(PAP)

Marcin Chomiuk, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as. #3105062 11 wrz 2022 00:42

  Czyżby osoba komentująca uważała, że Polska się nie rozwija? Mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w UE a skala kontynuowanych inwestycji (pomimo kryzysu ekonomicznego) jest jest imponująca dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski z zachodniej części naszego kontynentu... Tradycja łacińska i wartości chrześcijańskie były podstawą rozwoju cywilizacyjnego całej Europy zachodniej przez 20 wieków. To prawda, że tradycja ta jest obecnie zastępowana przez osłabiającą Europę sztuczną ideologię LGBT+, ideologię śmierci w postaci eutanazji czy aborcji oraz poprzez gwałtownie rosnący udział obcej Europie populacji muzułmańskiej. Przykład Belgii gdzie miejscowo działa już prawo szariatu jest symptomatyczny: https://e-civitas.pl/pl/opinie/belgia-a- moze-juz-belgistan Zatem pytanie w jakim kierunku ma iść Polska ma fundamentalne znaczenie.... Bo droga wybrana przez zachód Europy prowadzi w przepaść.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz

 2. Cyranka #3104997 8 wrz 2022 19:17

  Żadna tradycja, nawet najbardziej szczytna nie może być hamulcem postępu cywilizacyjnego, jeśli tak się dzieje kraj się cofa w rozwoju. Po drugie, nawet jeśli większa część społeczeństwa kultywuje jakąś tradycję, to nie ma prawa narzucić jej pozostałym, zwłaszcza poprzez stanowienie prawa zgodnego z tą tradycją. To są całkiem banalne prawdy, których nie rozumie ten człowiek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. as. #3104995 8 wrz 2022 19:12

  Naród, który zapomina o swej historii, korzeniach i tradycji pozbawia się prawa do istnienia a jego spuścizna przejmowana jest przez inne narody.... Los takiego narodu podobny jest do losu dziecka, które zapomina i odcina się od swoich rodziców i dziadków...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz