Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem!

2022-09-07 13:38:45(ost. akt: 2022-09-08 11:26:02)   Artykuł sponsorowany
"Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem" - akcja w ramach kampanii "Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie"; 2022 r.

"Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem" - akcja w ramach kampanii "Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie"; 2022 r.

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

Czas na kolejny etap pożytecznej kampanii „Zmieniamy przyzwyczajenia w MOFie”, czyli akcję „Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem”. Podobnie jak w ubiegłym roku, na uczestników – w tym szkoły – czekają atrakcyjne nagrody. Dodatkowo w ramach rywalizacji uczniowie i mieszkańcy złapią mnóstwo zdrowia.
„Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem” to kampanijna akcja Miasta Olsztyn promująca zrównoważoną mobilność, skierowana do mieszkańców, a w szczególności uczniów szkół funkcjonujących na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.

Głównym motywem akcji jest zachęcenie do zmiany nawyków transportowych oraz uświadomienie, że wybieranie alternatywnych, ekologicznych środków transportu i wykorzystanie ich w codziennych podróżach pozytywnie wpływa nie tylko na jakość środowiska, ale także na zdrowie mieszkańców. Te kwestie są bardzo bliskie włodarzowi Olsztyna.

Godziny spędzone w pracy, w szkole, przed komputerem, samochodzie, a potem w domu i minimalna aktywność fizyczna. Tak często wygląda dzień wielu z nas. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega pozytywy ruchu – chodzenia, biegania, jazdy rowerem. Dlatego chcemy dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców naszego miasta i zachęcić ich do aktywności. To nie tylko poprawa samopoczucia, lepsza kondycja, ale także ogromny wpływ na zdrowie. Dlatego zachęcam do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie naszej akcji! — podkreśla Prezydent Piotr Grzymowicz.

„Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem” zostanie przeprowadzona na zasadzie rywalizacji szkół. Jej głównym celem jest zgromadzenie jak największej liczby „aktywnych kilometrów”, które można zdobyć podróżując do szkoły pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym ekologicznym środkiem transportu. Idea ta w zręczny sposób komponuje się z przypadającym 22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu. Aby wziąć udział w akcji, każda szkoła zobowiązana jest nagrać krótki filmik promujący alternatywne środki transportu.

Zasady akcji są bardzo proste - najlepszy będzie ten, kto pokona w trakcie jej trwania największą liczbę kilometrów. Rywalizujące szkoły będą wypełniać specjalne karty, w których wpisywana będzie odległość pokonaną w trakcie jej trwania przez uczniów, pracowników szkoły, rodziców, czy osoby, które zechcą wesprzeć daną placówkę. Liczy się dystans przebyty pieszo, rowerem, hulajnogą czy innym ekologicznym środkiem transportu — tłumaczy koordynatorka akcji Agata Lichy.

Nagrodą dla najbardziej aktywnych szkół są parkingi rowerowe (wygrywa 5 szkół – po sześć stojaków rowerowych), a najbardziej aktywni uczniowie otrzymają nagrody indywidualne (kaski rowerowe, bidony, ochraniacze, zestawy do gry w badmintona oraz frisbee).

W ubiegłorocznej akcji „Sam sobie sterem – wszędzie pieszo lub rowerem” wzięło udział 17 olsztyńskich szkół, rywalizowało łącznie ponad 910 osób, które razem zdobyły prawie 89,5 tys. aktywnych kilometrów. Parkingi rowerowe wygrały: ZSB, SP 33 oraz SP 3. Z racji rozszerzenia rywalizacji o szkoły z ościennych gmin, w tym roku organizatorzy liczą na wielu chętnych uczestników.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszu Spójności – Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014-2020”


Obrazek w tresci

Obrazek w tresci