Akcja "Koduj z Gigantami" ponownie w Olsztynie

2022-09-08 08:31:00(ost. akt: 2022-09-12 11:57:49)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

To już stała propozycja dla dzieci i młodzieży ze stolicy Warmii i Mazur. Podczas dwóch najbliższych weekendów (10-11 oraz 17-18 września) młodzi pasjonaci programowania kolejny raz będą mieli okazję podnieść swoje umiejętności.
Akcja "Koduj z Gigantami" jest największymi w Polsce bezpłatnymi warsztatami programistycznymi dla dzieci i młodzieży. Jej tegoroczna, wrześniowa odsłona jest już 11. edycją przedsięwzięcia. Nadal można zapisywać się na bezpłatne zajęcia.

Zbliżające się zajęcia odbędą się pod hasłem cyberbezpieczeństwa. W warsztatach będzie można wziąć udział zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.

— Dziś ataki hakerskie są tak powszechne, że powinniśmy wyczulać na nie dzieci już od najmłodszych lat — mówi współorganizator warsztatów, Dawid Leśniakiewicz. — To ważne, by wiedziały jak zadbać o bezpieczne hasło, jak odróżnić fałszywe strony i jak się bronić przed czyhającymi na nich w sieci zagrożeniami.

Na młodszych uczestników warsztatów czekają zajęcia z programowania w języku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez dzieci gry Minecraft. Dzieci w wieku 10-12 lat także zmierzą się z nauką programowania w języku Scratch lub będą mogły wybrać zajęcia prowadzone w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, do wyboru są także warsztaty z tworzenia stron internetowych. W trakcie lekcji, uczestnicy dowiedzą się na czym polega Phishing, jak stworzyć własny generator silnych haseł oraz jak rozpoznawać zagrożenia. Starsi uczestnicy zmierzą się zaś z kodowaniem w znanych i popularnych językach programowania, które są powszechnie używane w branży IT - Python oraz C#, a także dowiedzą się m.in. jak tworzyć generatory haseł czy aplikacje blokujące reklamy.

Cały czas można zapisywać się na zajęcia zarówno w formule stacjonarnej jak i online. Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, konieczna jest jedynie rejestracja na wybrane warsztaty. Szczegółów można dowiedzieć się na stronie przedsięwzięcia.

Wydarzenie patronatem objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.