Kardynał Kazimierz Nycz: trzeba przekazać młodzieży, kim był bł. kard. Stefan Wyszyński dla Polski i Kościoła

2022-09-05 11:47:31(ost. akt: 2022-09-12 10:11:03)

Autor zdjęcia: Arch. GO

– Trzeba przekazać młodemu pokoleniu, nie w sposób słodki, obrazkowy, ale realny, kim był bł. kard. Stefan Wyszyński dla Kościoła w Polsce i dla naszej ojczyzny – mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Duchowny zaznaczył, że dużym wyzwaniem jest też włączenie kultu Prymasa Tysiąclecia do duszpasterstwa parafialnego.
12 września obchodzimy pierwszą rocznicę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Podsumowując ten rok, kard. Kazimierz Nycz powiedział, że beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia przede wszystkim zwiększyła różnego rodzaju formy kultu kardynała Wyszyńskiego w postaci mszy św., nabożeństw czy pielgrzymek osobistych i grupowych do grobu błogosławionego.

– Dla młodszego pokolenia kard. Wyszyński wciąż jest osobą mało znaną i w tej kwestii mamy bardzo dużo do zrobienia – zaznaczył kardynał.

– Trzeba młodzieży, nie w sposób słodki, obrazkowy, ale realny przekazać, kim był kard. Wyszyński dla Kościoła w Polsce i dla naszej ojczyzny – wskazał metropolita warszawski. – Trzeba również przekazać im istotę jego świętości, a więc, czym się wyróżniał w swoim życiu chrześcijańskim, kapłańskim i biskupim – dodał.

Beatyfikacja zintensyfikowała ruch pielgrzymkowy do sarkofagu Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

– Wcześniej w przeważającej większości mieliśmy pątników indywidulanych, po beatyfikacji rozpoczęły się zgłoszenia grup z całej Polski, które liczą od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Są to grupy parafialne, wspólnoty, klasy szkolne, a nawet turystyczne, które w program zwiedzania stolicy mają wpisany punkt nawiedzenia grobu błogosławionego kard. Wyszyńskiego – mówi proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela dysponuje relikwią krwi prymasa Wyszyńskiego i błogosławieństwo nią odbywa się po wieczornej liturgii w każdy wtorek.

– Krew została ofiarowana przez jednego z lekarzy, który opiekował się kardynałem. Została ona pobrana do jednego z badań. Lekarz przechował ją przez 40 lat na szkiełkach mikroskopowych – wyjaśnił ks. Bartołd.

Relikwiarz w archikatedrze warszawskiej wygląda podobnie jak ten, którego użyto podczas beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, z tym że zamiast pisma prymasa jest kropla jego krwi. Został on zaprojektowany i wykonany przez gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, ogłoszoną 12 września 2021 r., w dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jego wspomnienie w Kościele w Polsce jest obchodzone 28 maja. (PAP)

Magdalena Gronek