168 utonięć w kraju. Podsumowanie wakacji na wodzie

2022-09-02 18:35:07(ost. akt: 2022-09-02 15:48:45)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Za nami okres wakacji spędzanych przez miliony Polaków nad wodą i terenach przywodnych. Nad ich bezpieczeństwem czuwała m.in. policja. Mimo zaangażowania służb doszło do tragicznych zdarzeń. W tym sezonie utonęło o jedną osobę więcej niż w ubiegłym.
W bieżącym roku, obok funkcjonowania stałych jednostek wodnych policji, w których służbę pełni 162 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 78 sezonowych komórek wodnych, w których pełniło służbę 338 policjantów. Podczas minionych wakacji od 25 czerwca do 31 sierpnia br. zorganizowano ponad 5.600 patroli wodnych, w których pełniło służbę blisko 10.000 policjantów.

Tworzenie sezonowych komórek wodnych policji, kierowanie znacznej liczy policjantów do pełnienia służby patrolowej czy prowadzenie akcji profilaktycznych promujących bezpieczny wypoczynek nad wodą, to tylko niektóre przykłady działań realizowanych samodzielnie, jak też przy współudziale partnerów, których ustawowym czy statutowym zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji.

Pomimo tak dużego zaangażowania sił i środków policyjnych oraz innych podmiotów nie jest możliwe, aby objąć nadzorem wszystkie akweny. W okresie wakacji br. na terenie kraju odnotowano 168 utonięć osób, tj. o 1 osobę więcej niż w sezonie wakacyjnym 2021 roku i o 42 mniej niż w roku 2020.

Najczęściej do wypadków utonięć dochodziło w: jeziorach (57), rzekach (35) stawach (22). W morzu odnotowano 7 utonięć osób. Do powyższych zdarzeń doszło pomimo dużej aktywności osób uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które reagując na zdarzenia zagrażające życiu wielokrotnie podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy szukaćć w przecenianiu umiejętności, czy też braku ostrożności, braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem.

Najczęściej do wypadków utonięć osób dochodziło w weekendy (72 osoby), a jeśli brać pod uwagę pory dnia to były to popołudnia i wieczory (87 osób). Na podstawie czynności wykonanych przez Policję na miejscu zdarzenia stwierdzono, iż alkohol jako przyczyna utonięcia osób występował w 24 przypadkach. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć stanowili mężczyźni (145). Pozostałe przypadki utonięć to kobiety - 13 oraz dziesięcioro dzieci.

W czasie wakacji, policjanci podczas spotkań profilaktycznych ukierunkowanych również na obywateli z Ukrainy, przebywających w Polsce, starali się przekazać osobom wypoczywającym nad wodą podstawowe zasady bezpieczeństwa.