Tragiczny bilans wakacji na Warmii i Mazurach

2022-09-01 11:33:34(ost. akt: 2022-09-01 14:18:38)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

Zakończyły się wakacje. Dla jednych był to czas wypoczynku, dla policjantów - jak co roku - czas intensywnych działań. Pora na wstępne podsumowanie tegorocznej pracy warmińsko-mazurskich funkcjonariuszy.
Policjanci co roku podczas przerwy letniej dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, turystów i mieszkańców regionu. Wszystkie działania profilaktyczne podejmowane przez funkcjonariuszy prowadzone były z ogromną rozwagą i zachowaniem wszystkich zasad ukierunkowanych na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ich zadania polegały m.in. na kontrolach obozów i spotkaniach profilaktycznych z uczestnikami innych form wypoczynku zorganizowanego. Dbali też o bezpieczeństwo na drogach oraz wodach Warmii i Mazur.

Dzieci i młodzież pod czujnym okiem


Podczas sezonu wakacyjnego warmińsko-mazurscy policjanci skontrolowali 190 miejsc, w których w sposób zorganizowany wypoczywały dzieci. W ramach podejmowanych działań prowadzili wizytacje, których celem było wyeliminowanie zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo ich uczestników. Do wspólnego działania włączyli się także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej oraz Stacji Epidemiologicznych.

Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy policjanci przeprowadzili 223 spotkania z dziećmi na koloniach, półkoloniach czy obozach sportowych. Celem tych spotkaniach było promowanie bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. Oprócz działań typowo profilaktycznych, funkcjonariusze kontrolowali także m.in. dzikie kąpieliska i miejsca objęte zakazem kąpieli, szczególnym nadzorem objęto też miejsca grupowania się młodzieży, rejony klubów i lokali rozrywkowych.

Fot. KMP w Olsztynie

Wakacje na wodach


Warmia i Mazury słyną ze swoich walorów przyrodniczych. Nasza „kraina tysiąca jezior” przyciąga co roku rzesze turystów, którzy korzystają z uroków natury. Przez cały sezon o bezpieczeństwo na wodach regionu dbają policjanci. Reagują na wykroczenia, kontrolują stan trzeźwości sterników łodzi. Sezon żeglugowy obejmujący okres od 1 maja do 30 września nadal trwa. Tylko w lipcu i sierpniu policyjni wodniacy interweniowali na obszarach blisko 1000 razy, w tym czasie wylegitymowano ponad 1500 osób. Funkcjonariusze ujawnili ponad 900 wykroczeń na obszarach wodnych i terenach przywodnych, zatrzymali ponad 50 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i sterników innych jednostek pływających. Niestety w czasie tegorocznych wakacji na Warmii i Mazurach utonęło 20 osób.

Wakacje na drogach


Policjanci ruchu drogowego dbali o bezpieczne podróże na drogach Warmii i Mazur. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy na drogach regionu doszło do 189 wypadków drogowych, w których zginęło 17 osób, a 214 zostało rannych. W porównaniu do analogicznego okresu z 2021 roku odnotowano spadek liczby wypadków (o 24), ofiar śmiertelnych (o 3) oraz rannych (o 36). Podczas wakacji 2022 policjanci zatrzymali blisko 500 nietrzeźwych kierujących.