Przygotowujemy Gminny Program Rewitalizacji Olsztyna [ankieta]

2022-08-31 12:56:31(ost. akt: 2022-08-31 13:02:20)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Rewitalizacja jest procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Choć często jest rozumiana jedynie jako odnawianie elewacji budynków, są to jednak o wiele szersze działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki na określonym terenie.
Każde miasto ma lepsze i gorsze miejsca. W jednych wszyscy czują się jak u siebie, pomagają sobie nawzajem i chcą zostać na dłużej. Inne z kolei nie zachęcają do wyjścia z domu, każdy mieszkaniec musi sam sobie radzić z problemami i marzy o wyprowadzce gdzie indziej.

- Tak przecież być nie musi być, bo całe miasto może być lepsze - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Temu służy rewitalizacja, czyli wspólna praca nad zamianą "złych dzielnic" w miejsca, z których ich mieszkańcy mogą być dumni i gdzie każdy czuje się dobrze.


W takiej przemianie może być przydatny Gminny Program Rewitalizacji Olsztyna do roku 2030+, który pomoże nam lepiej zrozumieć miasto i zaplanować zmiany tam, gdzie są potrzebne. Będzie wskazywał cele i opisywał sposoby, jak je osiągnąć. Będzie też pokazywał, jakie projekty i przedsięwzięcia należy podjąć, aby zmiany były widoczne wokół nas.

Badania prowadzone na przełomie 2021 i 2022 roku pomogły nam określić, w jakich miejscach miasta nie dzieje się najlepiej: gdzie mieszkańcy borykają się z różnymi problemami rodzinnymi, brakiem aktywności zawodowej i obywatelskiej czy zadłużeniem mieszkań, gdzie młodzież nie może w pełni wykorzystywać swojego potencjału, ludzie nie czują się bezpiecznie, a do tego mieszkają w brzydkim otoczeniu, chodzą po nierównych chodnikach i mają daleko do parku. Tak wyznaczyliśmy obszar rewitalizacji.


- Teraz chcielibyśmy poznać ten obszar lepiej i posłuchać głosu osób, które tam mieszkają, pracują, odpoczywają - mówi Monika Stankiewicz z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Na początek zapraszamy więc do wzięcia udziału w ankiecie.


Jej wyniki pomogą nam zrozumieć, jakie miejsca w obszarze rewitalizacji są ważne albo kłopotliwe, co ciekawego lub niepokojącego się tam dzieje, co można poprawić, gdzie trzeba pomóc. Ankieta będzie dostępna do 26 września. Wersja papierowa jest dostępna jest w pok. 211 Urzędu Miasta Olsztyna przy pl. Jana Pawła II 1 lub w Kancelarii Ogólnej.