Zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi

2022-08-31 07:52:10(ost. akt: 2022-08-31 08:12:02)
zakaz emisji spalin

zakaz emisji spalin

Autor zdjęcia: Pixabay

Nowe zasady będą wymagać, aby 100 proc. wszystkich nowych samochodów sprzedawanych w tym stanie od 2035 roku było wolne od emisji dwutlenku węgla znacznie wpływającego na ocieplenie naszej planety. Zgodnie z celami pośrednimi, od 2026 roku obowiązywać będzie pułap 35 proc. sprzedaży nowych samochodów osobowych, a od 2030 roku 68 proc.
Od 2035 roku w Kalifornii będzie zakaz sprzedaży nowych samochodów z napędem spalinowym.
Projekt zatwierdziła w głosowaniu kalifornijska Rada d.s. Zasobów Powietrza. Tamtejsze organy regulacyjne dążą do zdecydowanego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

- Kalifornia ma teraz przełomowy, wiodący na świecie plan osiągnięcia 100 proc. sprzedaży pojazdów o zerowej emisji do 2035 roku. To ambitne, to innowacyjne, to są działania, które musimy podjąć, jeśli poważnie myślimy o pozostawieniu naszej planety w lepszym stanie dla przyszłych pokoleń - ocenił w czwartek gubernator stanu Gavin Newsom.

Wcześniej przekonywał, że kryzys klimatyczny jest do rozwiązania, jeśli nastąpi koncentracja na wielkich, odważnych działaniach niezbędnych do zatrzymania fali zanieczyszczeń węglem.

Plany Kalifornii wywołują sprzeciwy. Prokuratorzy generalni 17 stanów rządzonych przez Republikanów złożyli pozew o cofnięcie zezwolenia temu stanowi na wprowadzenie nowych reguł.

Przypomnijmy, że w UE wprowadzono już podobny zakaz

Trudno jest przewidzieć, co będzie działo się w najbliższych latach w Europie, bo celom emisyjnym w sprzedaży nowych samochodów nie towarzyszy zakaz jeżdżenia samochodami spalinowymi. Wielce prawdopodobne jest, że rynek wtórny i rynek części zamiennych oraz napraw, doznają większego pobudzenia niż sprzedaż samochodów elektrycznych, a drogi europejskie przypominać będą ulice Kuby pełne samochodów sprzed kilkudziesięciu lat pieczołowicie odnawianych przez swoich szczęśliwych właścicieli.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. B.K. #3105027 9 wrz 2022 16:51

    W 100% zgadzam się z opinią "as". Ten ideologiczny obłęd doprowadzi do sytuacji, gdzie na samochody nie stać będzie każdego, będą wyjątkowo drogie. Ale to nie koniec, dojdzie do tego drastyczne ograniczenie spożycia mięsa, mleka i produktów zwierzęcych (poprzez nałożenie podatków i wysokie ceny), ograniczenie hodowli, ponadto drastyczny wzrost kosztów transportu lotniczego i jeszcze kilka innych numerów...! Poczytajcie co opowiada Spurek z PE. Zastanówcie się dobrze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. as. #3104879 3 wrz 2022 22:35

    Ci geniusze z UE naciskani przez zielonych w swym obłędzie eliminowania aut z silnikami spalinowymi nie wzięli pod uwagę: 1. świat nie ma tyle prądu, by wszystkie auta mogły używać tego rodzaju napędu 2. prąd drożeje w związku z kryzysem energetycznym wywołanym przez Rosję a więc za chwilę ten rodzaj napędu stanie się najdroższym paliwem stosowanym do napędu aut 3. żaden z tych Euro-baranów nie uwzględnił jak szkodliwe dla środowiska są: a. produkcja baterii elektrycznych stosowanych do napędu aut b. utylizacja zużytych baterii I jeszcze jedno wymuszony na fabrykach samochodowych downsizing spowodował, że obecnie stosuje się silniki o pojemności do 2 litrów, z których przy pomocy często kilku turbosprężarek wyciska się setki KM mocy. A badania jednoznacznie wykazały, że tak wysilone silniki palą więcej i zanieczyszczają środowisko znacznie bardziej niż silniki o większej pojemności o podobnej mocy... O co zatem chodzi ekologom???

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz