Gminny Program Rewitalizacji Olsztyna w przygotowaniu

2022-08-31 08:30:00(ost. akt: 2022-08-30 14:20:07)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Rewitalizacja jest procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Choć często jest rozumiana jedynie jako odnawianie elewacji budynków, są to jednak o wiele szersze działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki na określonym terenie.
Każde miasto ma lepsze i gorsze miejsca. W jednych wszyscy czują się jak u siebie, pomagają sobie nawzajem i chcą zostać na dłużej. Inne z kolei nie zachęcają do wyjścia z domu, każdy mieszkaniec musi sam sobie radzić z problemami i marzy o wyprowadzce gdzie indziej.

— Tak przecież być nie musi być, bo całe miasto może być lepsze — mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. — Temu służy rewitalizacja, czyli wspólna praca nad zamianą "złych dzielnic" w miejsca, z których ich mieszkańcy mogą być dumni i gdzie każdy czuje się dobrze.

W takiej przemianie może być przydatny Gminny Program Rewitalizacji Olsztyna do roku 2030+, który pomoże lepiej zrozumieć miasto i zaplanować zmiany tam, gdzie są potrzebne. Będzie wskazywał cele i opisywał sposoby, jak je osiągnąć. Będzie też pokazywał, jakie projekty i przedsięwzięcia należy podjąć, aby zmiany były widoczne wokół nas.

Badania prowadzone na przełomie 2021 i 2022 roku pomogły określić, w jakich miejscach miasta nie dzieje się najlepiej: gdzie mieszkańcy borykają się z różnymi problemami rodzinnymi, brakiem aktywności zawodowej i obywatelskiej czy zadłużeniem mieszkań, gdzie młodzież nie może w pełni wykorzystywać swojego potencjału, ludzie nie czują się bezpiecznie, a do tego mieszkają w brzydkim otoczeniu, chodzą po nierównych chodnikach i mają daleko do parku. Tak wyznaczono obszar rewitalizacji.

— Teraz chcielibyśmy poznać ten obszar lepiej i posłuchać głosu osób, które tam mieszkają, pracują, odpoczywają - mówi Monika Stankiewicz z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. — Na początek zapraszamy więc do wzięcia udziału w ankiecie.

Jej wyniki pomogą zrozumieć, jakie miejsca w obszarze rewitalizacji są ważne albo kłopotliwe, co ciekawego lub niepokojącego się tam dzieje, co można poprawić, gdzie trzeba pomóc. Ankieta będzie dostępna do 26 września.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3104790 31 sie 2022 13:58

    I znowu jakiś wymysł zapracowanych urzędników. A może by tak podnieść tyłki zza biurka i przejść się u zobaczyć co trzeba zrobić dla tego miasta. To przypomina OBO który umarł śmiercią naturalną. A pieniążki do kieszeni zzapewne wpadną. Gratulacje dla wyborców tzw PM i RM

    odpowiedz na ten komentarz