Dożynki w Brzoziu: Szacunek dla chleba jest elementem naszego dziedzictwa kulturowego [ZDJĘCIA]

2022-08-30 11:31:22(ost. akt: 2022-08-30 11:42:06)

Autor zdjęcia: UG Brzozie

W upalną sobotę, 27 sierpnia 2022 roku na terenie Zespołu Wodno-Parkowego w Brzoziu odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. To wyjątkowy w kalendarzu rolnika czas, kiedy zebrano plony zbóż zapewniających codzienny chleb. Święto plonów w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję. Wymaga ono odpowiedniej oprawy, czyli podziękowania za zbiory i zaklinania sił natury i upraszanie Boga o obfitość w nadchodzącym roku. Ceremonie, które możemy dziś zaobserwować mają swoje źródła głęboko w historii i tradycji.
Coś dla ciała
Dożynkowa sobota była słoneczna i gorąca od samego rana. Od godziny 15:00 w Brzoziu na mieszkańców i przyjezdnych czekały stoiska pełne pysznego jedzenia. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, Klub Seniora i Morsy z Głęboczka zadbały o to, żeby było jedzenia do woli, a do tego niezwykle smacznego i w przystępnej cenie. Czego tam nie było. Czekał żurek i czernina z kluskami. Była zupa warzywna i aromatyczna grochówka. Kusił bigos i gołąbki, hamburgery i gulasz. Dumnie prężyły się nagrodzone roladki pod boczkiem, pierogi, dewolaje i leczo. Udka faszerowane, krokiety, szaszłyki i koperty warzywne kusiły wyglądem i zapachem, a grillowane mięsa i kiełbaski zapraszały do kulinarnej uczty. Do tego domowe ciasta, popcorn i wata cukrowa, a także napoje własnego pomysłu. A wieczorem pojawił się pieczony prosiak, który był kruchy i smakowity. Czego chcieć więcej?

Nie tylko dla najmłodszych
Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnia i zamek. Dla odważnych była pełna wyzwań ścianka wspinaczkowa, a dla spragnionych rywalizacji byk-rodeo. Do tego świetny plac zabaw, tym razem w stylu aviatorskim, wykonany przez niezastąpiony Tartak Nara. Do godziny 17:00 było wiele śmiechu i zabawy. Byk-rodeo był też miejscem, gdzie później odbył się konkurs dla odważnych mieszkańców gminy. Rywalizowano, kto dłużej utrzyma się na byku. Nie było łatwo.

Coś dla duszy
Po godzinie 17:00 przystąpiono do mszy dziękczynnej polowej dla rolników w podziękowaniu za plony. W uroczystym szpalerze, który stworzyli strażacy ochotnicy, pod scenę przybyły wieńce dożynkowe. Wręczono też dary przygotowane w tym roku przez mieszkańców Augustowa. W uroczystym skupieniu wysłuchano mszy, którą celebrował ksiądz kanonik Wiesław Wyszkowski. Oprawę muzyczną zapewniła Hanna Rynkowska z Mroczna.

Oficjalne uroczystości
Po mszy rozpoczęła się część oficjalna, którą poprowadził Marian Borowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie. Na scenie towarzyszyły mu panie z Zespołu Wokalno-Kabaretowego "Wszyscy Razem", które zaprezentowały się wokalnie.

Chwilę później przywitała gości Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, która powiedziała: - Dożynki to czas radości i podziękowań – Panu Bogu za plony a ludziom za trud pracy. Wójt oprócz podziękowań kierowanych do rolników w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na ogromną rolę mieszkańców wsi w walce o niepodległość państwa polskiego – walczących o wolność i broniących ojczyzny przed sowietami, odpowiadając na wezwanie Wincentego Witosa, czy chociażby walcząc w Batalionach Chłopskich. Pani wójt podkreśliła także rolę kobiet polskiej wsi, które oprócz ciężkiej pracy zajmują się krzewieniem ogniska domowego - przekazując tradycję, obyczaje i kulturę. Kobiety na wsi to bardzo często innowatorki, są wykształcone, pracowite, stosują innowacje w swoim działaniu.
- Polska wieś jest piękna – jest nie tylko dostarczycielem żywności, ale także pełni rolę azylu - dla mieszkańców dużych miast, którzy bardzo często wypoczywają w agroturystykach na łonie natury. Wieś ulega ciągłym przeobrażeniom i zmianom. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, kanalizacyjną, budujemy targowiska, świetlcie, krzewimy kulturę. To w Brzoziu powstanie muzeum, przy współpracy z brodnicką grupa detektorystów. Powstają świetlice, nasza baza edukacyjna jest na coraz wyższym poziomie. Niedawno otworzyliśmy nowe przedszkole w Jajkowie. Wszystkie nasze dzieci mają zapewnione bezpłatne przedszkole. To w gminie Brzozie powstały pierwsze samorządowe żłobki w powiecie brodnickim - gdzie miejsce znaleźli wszyscy nasi mali mieszkańcy. Duże miasta mogą nam tego pozazdrościć. – kontynuowała wójt Brzozia.

Pani wójt podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości dożynkowych oraz wspomniała, że dzisiejszy dzień dla gminy Brzozie jest historyczny.

- Ten dzień jest dla nas historyczny, po raz pierwszy w historii naszego samorządu została odprawiona msza święta polowa w intencji rolników. Dziś nasze dożynki po raz ostatni odbywają się przy obecnej świetlicy - w tym miejscu pojawi się nowa ekologiczna świetlica wraz z remizą OSP oraz zmodernizujemy naszą przestrzeń wokół. Na ten cel gmina Brzozie pozyskała łącznie przeszło 8 mln zł z Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład - powiedziała wójt Kędziorska - Cieszyńska.

Przekazanie chleba dożynkowego
Jednym z symboli dożynek jest chleb. W kulturze ludowej chleb to nie tylko symbol pożywienia, ale także dostatku i pomyślności. Szacunek dla chleba jest do dziś nieodłącznym elementem naszego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z tradycją starościna i starosta dożynek w Brzoziu, państwo Agnieszka i Bartłomiej Wardowscy z Małego Głęboczka wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów wójt Danucie Kędziorskiej-Cieszyńskiej. Później wraz z wójt i przewodniczącą Rady Gminy Brzozie Marią Florkiewicz starostowie dzielili się z przybyłymi na uroczystość tegorocznym chlebem.

Wyróżnienia i nagrody
W tym roku zostali wyróżnieni i docenieni za swój trud w działalności rolniczej:
Państwo Renata i Sebastian Kaczmarscy z Trepek
Państwo Małgorzata i Sławomir Zielińscy z Sugajna
Państwo Magdalena i Andrzej Paturalscy z Janówka

Nagrodzono też starostów i uczniów ze szkół z terenu gminy Brzozie.

Nagrody wręczała wójt Kędziorska-Cieszyńska i wicekurator Maria Mazurkiewicz.  
Nagrody za najwyższą średnią ocen ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych z jednoczesnym otrzymaniem oceny z zachowania: bardzo dobrej lub wzorowej w wysokości po 300 zł otrzymali:
Ze Szkoły Podstawowej w Brzoziu
Joanna Pucek, średnia ocen 5,79
Hanna Szczawińska, średnia ocen 5,64
Daria Anzel, średnia ocen 5,64
Maria Wiśniewska, średnia ocen 5,64
Szkoła Podstawowa w Jajkowie
Zuzanna Gurtatowska, średnia ocen 5,50
Anna Krezymon, średnia ocen 5,43
Zofia Cegielska, średnia ocen 5,36
Mateusz Ptaszyński, średnia ocen 5,33
Ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie
Blanka Kowalewska, średnia ocen 5,50
Paweł Szpakowski, średnia ocen 5,42
Marta Galińska, średnia ocen 5,25
Marcin Seroczyński, średnia ocen 5,29

Nagrody dla finalisty oraz laureata konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty:
Oliwia Szypczyńska, uczennica kl. 7 Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie – laureat konkursu przedmiotowego z języka polskiego, otrzymała nagrodę w wysokości 500 złotych.
Marcin Roch Seroczyński, uczeń klasy 8 Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie – finalista konkursu przedmiotowego z matematyki, otrzymał nagrodę w wysokości 300 złotych
Nagrody dla absolwentów szkół podstawowych, którzy w danym roku szkolnym uzyskali najlepszy średni wynik ze wszystkich przedmiotów na egzaminie ósmoklasisty w wysokości po 500 zł:
Klaudia Bruzda, absolwentka Szkoły Podstawowej w Jajkowie
Marcin Roch Seroczyński, absolwent Szkoły Podstawowej w Wielkim Leźnie
Daria Anzel, absolwentka Szkoły Podstawowej w Brzoziu

Podziękowania
Wręczono też podziękowanie dla sołtysa sołectwa Brzozie Grzegorza Maćkowiaka za nieustanną i bezinteresowną pomoc w wielu sprawach. Były podziękowania dla sponsorów, którzy tradycyjnie otrzymali nagrodę "Przyjaciela Gminy Brzozie". Wśród uhonorowanych znaleźli się:
Aldona Jahn firma Agrobis
Marzanna i Jacek Kierzenkowscy firma Intrat
Waldemar Kalisz firma Kalchem
Marzena Markowska firma Hotel Kalchem
Kazimierz Leśniewski, Bogdan Biegański, Grzegorz Sobiech firma Masarnia Brzozie
Sławomir Domżalski firma Sław-Rol
Roman Małkiewicz firma Trans-Kis
Tomasz Nizgorski i Przemysław Wiśniewski firma Tartak NARA
Tadeusz Orłowski i Roman Domżalski firma Stacja Paliw Brzozie
Regina Matysiak firma Sklep Lewiatan
Katarzyna Raniszewska firma Zajazd Przy Kominku
dyrektor Ewa Rennack firma Vine Resort & SPA Głęboczek

Zaproszeni goście
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: poseł RP Paweł Szramka, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, wicestarosta Stanisław Kosakowski, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński wraz z radnymi powiatowymi Małgorzatą Smoczyńską, Arkadiuszem Orłowskim (zastępca Dyrektora KRUS w Bydgoszczy) i Ambrożym Marchlewskim, Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej Andrzej Górecki. Byli Prezes RZRKiOR Antoni Chiniewicz, w zastępstwie Kierownika Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o/Przysiek Anna Szymańczyk, Przewodnicząca Regionalnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Ewa Łobaczewska, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Policji aspirant sztabowy Janusz Mazierski, Dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego Tomasz Górny, Przewodnicząca Rady Społecznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego Justyna Nizgorska, Prezes Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej Monika Ostrowska.
Przybyli także Radny Sejmiku Województwa Paweł Zgórzyński, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki, Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski, Przewodniczący Rad Gminnych: Leszek Walczak Bartniczka, Zbigniew Mikulicz Jabłonowo Pomorskie i Jan Sulecki Osiek. Była Przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz wraz z radnymi, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP Stefan Błaszkiewicz i Naczelnik OSP Brzozie Jerzy Szostakowski. Obecni byli prezesi OSP z terenu gminy Brzozie, Przewodnicząca Rady KGW Brzozie Małgorzata Smoczyńska, Dyrektor Samorządowego Żłobka ‘’Brzozowy Gaik Wioletta Zarębska i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jajkowie Małgorzata Tambowcew. Byli także przedstawiciele mediów.

Do rolników z terenu gminy Brzozie przesłano także życzenia i podziękowania. Listy z podziękowaniami przesłali:
Poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski
Poseł na Sejm RP Joanna Borowiak
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska
Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz
Wójt Gminy Zbiczno Magdalena Golubska

A wieczorem zjawiły się gwiazdy
W części artystycznej, którą poprowadził Marek Tęgowski, godzinny koncert dała Druga Maryla, czyli śpiewający sobowtór Maryli Rodowicz. Przy oklaskach i owacjach publiczności, wykonała największe przeboje gwiazdy estrady, a trzeba przyznać, że nie tylko wygląd, ale i głos miała zdumiewająco podobny do pierwowzoru. Po niej pojawili się S.O.S. ABBA Cover Show, którzy zaprezentowali koncert największych przebojów szwedzkiej grupy. Zabawa była przednia. Po uczcie muzycznej, na trawiastą scenę wkroczyła brodnicka grupa "Be Fire" z choreograficznym spektaklem ognia. Na zakończenie największe przeboje disco-polo zaprezentował DJ Wiesław Mierzyński. Tańczono i bawiono się do godziny 2 w nocy. Z pewnością będzie co wspominać do przyszłego roku.

Organizatorzy dożynek
Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, proboszcz Parafii Brzozie ks. kanonik Wiesław Wyszkowski i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. O dekoracje dożynkowe zadbała przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz.


opr. al