Zdrowe życie czwartą inteligentną specjalizacją regionu Warmii i Mazur
2022-08-30 10:44:36(ost. akt: 2022-08-30 11:01:42)
Czwartą inteligentną specjalizacją regionu będzie „Zdrowe życie” - taką decyzję 29 sierpnia podjął zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.
W poprzednich latach województwo warmińsko-mazurskie na swoje inteligentne specjalizacje, które stymulują rozwój regionu, wybrało dziedziny już dobrze tu ugruntowane i wynikające z walorów krajobrazowych regionu - to ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Posiadanie wybranych inteligentnych specjalizacji było warunkiem uruchomienia unijnego wsparcia na badania, rozwój i innowacje. Z puli środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Warmia i Mazury pozyskały 1,7 mld euro.
- Trzy poprzednie nasze inteligentne specjalizacje sprawdziły się bardzo dobrze - mówił podczas konferencji prasowej Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Ponad 90 proc. działań związanych z innowacyjnością zostało wypełnionych. Liczymy, że z czwartą specjalizacją będzie podobnie, bo jest ona częścią procesu przedsiębiorczego odkrywania, który służy ciągłemu poszukiwaniu innowacyjnych przewag konkurencyjnych regionu. Czwarta inteligentna specjalizacja idealnie wpisuje się w specyfikę naszego województwa. Co więcej, będzie miała uprzywilejowaną pozycję w pozyskiwaniu unijnego wsparcia. To nie jest tak, że przyjmowaliśmy ją tylko ze względu na nasze przyrodnicze walory, bowiem musiał być również spełniony warunek rozwoju sfery gospodarczej.
Podstawą przyjęcia czwartej specjalizacji regionu jest wyjątkowy potencjał nieskażonego środowiska Warmii i Mazur i działające w regionie unikalne podmioty gospodarcze rozwijające się w sektorze związanym z usługami medycznymi.
Zgodnie z założeniami projektu dziedziny wpisujące się w obszar zdrowe życie obejmują: usługi medyczne, uzdrowiskowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz senioralne, telemedycynę, profilaktykę zdrowia, produkcję sprzętu medycznego i farmaceutyków, biotechnologię, inżynierię medyczną i materiałową na potrzeby medyczne i około medyczne, technologie ICT na potrzeby medyczne, produkty i usługi związane z profilaktyką zdrowotną, produkty i usługi związane z ochroną środowiska na rzecz zdrowego życia człowieka.
Wśród czynników, które szczególnie sprzyjają rozwojowi sektora można wskazać komplementarność z istniejącymi inteligentnymi specjalizacjami, czynniki środowiskowe, położenie geograficzne, ruch turystyczny i rozpoznawalność regionu.
- „Zdrowe życie” to szansa na rozwój turystyki w tych mniej popularnych miesiącach - mówiła Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa. - Nasza baza składa się z około 40 tysięcy miejsc noclegowych i 200 obiektów hotelowych o różnym standardzie. Jest w pełni wykorzystywana w sezonie letnim, jednak poza tym sezonem przyjeżdża zdecydowanie mniej gości. Istniejąca baza i dodatkowe usługi zdrowotne to idealne połączenie.
W niedługim czasie w województwie warmińsko-mazurskim może powstać kolejna inteligentna specjalizacja.
- Trwają obecnie analizy, by powołać specjalizację, która bardzo dobrze u nas funkcjonuje od wielu lat i znana jest nie tylko w Polsce, ale też w Europie czy na świecie. Chodzi o branżę IT, która związana jest z czwartą rewolucją przemysłową i jednocześnie stanowi prężny sektor gospodarczy przy poszanowaniu czystości środowiska - podsumował marszałek Brzezin.
ona/warmia.mazury.pl
ona/warmia.mazury.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez