Szef MON dla polskatimes.pl: będą kolejne zamówienia sprzętu dla Wojska Polskiego

2022-08-27 11:32:11(ost. akt: 2022-08-27 11:38:58)
wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak

wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak

Autor zdjęcia: PAP

Przymierzamy się do kolejnego zamówienia Black Hawków, przed nami zamówienie na kolejne polskie wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, rozmawiamy też z partnerami z Korei Południowej ws. wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak portalowi polskatimes.pl.
Szef MON we fragmencie wywiadu, który ukazał się w sobotę, został zapytany, czy planowane są kolejne zakupy sprzętu dla Wojska Polskiego.

"W 2016 roku uruchomiliśmy proces kontraktowania znacznych ilości sprzętu wojskowego, w efekcie którego w ręce polskich żołnierzy systematycznie trafia nowoczesne wyposażenie. Trwają dostawy polskich haubic samobieżnych Krab, które zamówiliśmy wraz ze sprzętem towarzyszącym w liczbie pozwalającej na wyposażenie czterech dywizjonów, czyli mowa o blisko 100 haubicach. Zamówiliśmy 120 moździerzy samobieżnych Rak.

Chcę tylko przypomnieć, że już w 2019 roku zamówiliśmy partię HIMARS-ów, a teraz zamawiamy kolejnych 500 sztuk, to rakiety o zasięgu do 300 km. To jest bardzo duża liczba. Zamówiliśmy śmigłowce AW149, które są produkowane przez Leonardo i będą produkowane w Świdniku" - powiedział wicepremier.

"Przymierzamy się także do kolejnego zamówienia Black Hawków, które są produkowane w PZL Mielec – to drugi producent śmigłowców, który ma fabrykę w Polsce. Przed nami zamówienie na kolejne polskie wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, ale zdajemy sobie też sprawę, że chcąc uzyskać wysoki stopień nasycenia wojska tego typu sprzętem, musimy oprzeć zamówienia również o naszych partnerów zagranicznych. Zwróciliśmy się też do naszego partnera amerykańskiego z zapytaniem ofertowym w sprawie kolejnych baterii Patriot. Oprócz tego rozmawiamy z naszymi partnerami z Korei Południowej w zakresie potencjalnego pozyskania i wspólnego rozwoju wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na podwoziu kołowym K239 Chunmoo. Jest to o tyle istotne, że nasze zamówienie dotyczące wyrzutni rakietowych HIMARS musi uwzględniać moce produkcyjne amerykańskiego przemysłu oraz potrzeby Armii Stanów Zjednoczonych w tym zakresie" - wymieniał.

Szef MON w kontekście HIMARS-ów został zapytany o zapytanie ofertowe, jakie zostało wysłane w sprawie ich zakupu.

"Czekam na odpowiedź i pytam o nią. W Stanach Zjednoczonych procedury są długie – najpierw Pentagon, potem Departament Stanu, potem Kongres. Oczywiście, mam świadomość zdolności produkcyjnej i ta dostawa będzie rozłożona w czasie. Niemniej, doświadczenia z Ukrainy wskazują, że wyrzutnie HIMARS odgrywają kluczową rolę, w związku z tym mamy nasze zamówienie złożone w maju na 500 sztuk" - odparł Mariusz Błaszczak.

Kolejny fragment wywiadu z szefem MON ma zostać opublikowany w niedzielę, a cała rozmowa ma się ukazać w poniedziałek na portalu polskatimes.pl oraz w magazynie "Polska Times". (PAP)