Oszuści w Olsztynie nie śpią. Metoda "na blika" ciągle w modzie

2022-08-25 09:51:12(ost. akt: 2022-08-24 15:04:12)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

40-latek podczas pobytu na wakacjach otrzymał wiadomość od swojego znajomego z prośbą o opłacenie zakupów i o przesłanie kodu BLIK na kwotę 1 000 zł. Jak to często w takich sytuacjach bywa - wszystko okazało się oszustwem.
Mężczyzna wiedział, że jego znajomy niedawno został ojcem i te pieniądze mogły mu być potrzebne. Po paru minutach od zrealizowania płatności jego znajomy zadzwonił do niego z informacją, że ktoś włamał się na jego profil społecznościowy i wysłał wiadomości z prośbą o pomoc finansową do wielu znajomych.

Niestety nie był to jedyny przypadek... 35-letnia kobieta otrzymała kilka telefonów od różnych osób z informacją, że "pisze" do nich na komunikatorze społecznościowym z prośbą o przesłanie pieniędzy poprzez BLIK. Kobieta od razu chciała zareagować i wejść na swój profil, aby temu zaprzestać, jednak nie mogła, była w pewien sposób zablokowana. Znajomi zaczęli wysyłać do niej wiadomość mms, aby pokazać jak wygląda ta rzekoma prośba o kod BLIK, żeby coś opłacić, lecz kobieta wiedziała, że to nie ona i jej znajomi wpadli w ręce oszusta. Niestety jedna ze znajomych jej osób dokonała tej wpłaty blikiem.

Wykorzystując nasze portale społecznościowe, komunikatory którymi się posługujemy cyberprzestępca kradnie naszą tożsamość, podszywając się pod nas i w ten sposób usiłuje wyłudzić pieniądze, prosząc o pomoc finansową. Namawia nas do wygenerowania kodu płatności telefonem, który mamy my przesłać, czyli naszemu "znajomemu".

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grand #3104653 25 sie 2022 10:08

    Nie mam problemu. Po prostu nie stosuję aplikacji BLIK. Bez tego też można żyć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz