Kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. Decyzja Bidena z pominięciem Kongresu

2022-08-22 12:20:48(ost. akt: 2022-08-22 13:00:55)
Polskie czołgi PT-91 Twardy

Polskie czołgi PT-91 Twardy

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Waszczuk

Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformował Reuters. Agencja, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą, wskazuje, że wartość pakietu to ok. 800 mln dolarów.
Jak pisze Reuters, Joe Biden wyraził zgodę na przygotowanie pakietu, korzystając z mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającego prezydentowi na transfer nadwyżki broni z amerykańskich zapasów bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną.
Sekretarz stanu Antony Blinken potwierdzając kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy, zaznaczył, że wojsko ukraińskie skutecznie wykorzystało wcześniejsze wsparcie. "Ukraina otrzyma dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA" - poinformował sekretarz stanu w oświadczeniu.

"W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej" - zauważył sekretarz stanu.


Ogromne wsparcie


Poprzedni pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy miał wartość 1 mld dolarów i został podpisany przez Bidena 8 sierpnia.

USA przekazały siłom Kijowa m.in. wyrzutnie HIMARS, które pozwoliły żołnierzom atakować rosyjskie cele, będące dotąd poza zasięgiem ukraińskiej artylerii. HIMARS, to skrót od High Mobility Artillery Rocket System czyli systemu rakietowego wysokiej mobilności. Amerykanie obiecali je Ukraińcom pod koniec maja br., wraz z przyjęciem przez Kongres tzw. ustawy Lend - Lease. Pierwsze cztery wyrzutnie trafiły na Ukrainę po kilkutygodniowym przeszkoleniu załóg około 20 czerwca, wraz z tysiącem pocisków. Szybko okazało się, że mogą być istotnym czynnikiem zmieniającym sytuacje na froncie. W dodatku dostarczonym w ostatnim momencie, kiedy szala zwycięstwa powoli zaczęła przechylać się na stronę Rosjan.
Wyrzutnie HIMARS mogą wystrzeliwać różnego rodzaju pociski, z czego najpopularniejsze to pociski kierowane GMLRS w dwóch odmianach, a mianowicie najczęściej używana odmiana głowic oznaczona kodem M30A2 ,działająca jak gigantyczny szrapnel, który po wybuchu rozrzuca z dużą energią fragmenty przebijające pancerz. Drugi wariant oznaczony jako pocisk M31A2 to pojedyncza wybuchową głowicą o wadze 90 kg.

Według Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii w rankingu pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie w okresie od końca stycznia do 1 lipca pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, które zadeklarowały wsparcie o wartości 6,37 mld euro i przekazały dotąd 2,44 mld euro. Na drugim miejscu jest Polska, która zadeklarowała i przekazała pomoc wojskową o wartości 1,8 mld euro. Trzecie miejsce zajmuje Wielka Brytania - która zadeklarowała 1,11 mld euro i przekazała 1 mld euro. Dalej, poniżej tej sumy, są: Kanada, Norwegia i Niemcy. Hiszpania, kraj porównywalny z Polską, zadeklarowała 0,04 mld euro i przekazała 0,03 mld euro.
Według szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie społeczeństwo przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł.