„Jesteśmy jednością!” - Olsztyński Marsz Równości przeszedł ulicami Olsztyna

2022-08-20 15:58:24(ost. akt: 2022-08-20 17:17:50)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Dzisiaj w centrum Olsztyna zrobiło się kolorowo. A to dzięki osobom, które wzięły udział w Olsztyńskim Marszu Równości.
W tym roku hasłem przewodnim było „Jesteśmy jednością!”, które miało zwrócić uwagę na solidarność nie tylko z osobami LGBT, ale również z ludźmi z niepełnosprawnościami i ich rodziców oraz osób z Ukrainy.

— Dlaczego w tym roku idziemy pod hasłem „Jesteśmy jednością”? Można zastanowić się czym jest jedność gdy tak bardzo różnimy się od siebie. Jesteśmy nieheteronormatywni, heteronormatywni, transpłciowi i niebinarni. Pochodzimy z rożnych miejscowości, mamy różne doświadczenia życiowe. Dlaczego więc jesteśmy jednością? Bo widzimy jak bardzo potrzebujemy tej jedności. Widzimy ten sztuczny sposób w jaki jesteśmy dzieleni jako społeczeństwo — tłumaczy Emilia Bartkowska-Młynek, jedna z organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości. — Jesteśmy jednością z osobami z Ukrainy, którym brutalnie Rosja wyrwała dom i zabrała bliskich i poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy jednością, gdy politycy z najwyższych szczebli szczują kolejne grupy społeczne. Pierw były to osoby LGBT, później osoby z niepełnosprawnością i ich rodzice oraz osoby, którym zabrali prawo do aborcji i kontroli nad własnym ciałem. A teraz są to dzieci, które urodziły się za pomocą metody in vitro i osoby transpłciowe. Jesteśmy jednością i pamiętajmy, że razem jesteśmy silniejsi. Tylko razem możemy wywalczyć to, co każdej dyskryminowanej grupie jest odbierane – godność. Musimy tę jedność wykształcić sami w sobie. Ten marsz jest naszym świętem i walką o podstawowe prawa. Daje nam kilka godzin, w których bez strachu i w bezpiecznym towarzystwie możemy okazać siebie. Na razie jest to zaledwie parę godzin, lecz niedługo zamienią się one w lata!

— Kim jest osoba głucha? To osoba, która ma swoją kulturę, tożsamość i język. Potrzebuje tłumacza języka migowego oraz ma inne potrzeby komunikacyjne. Osoba głucha ma utrudniony dostęp do informacji. W sejmie jest ustawa mówiąca o tym, że ta dostępność powinna być zapewniona wszystkim. Według niej mamy prawo do świadomości i wiedzy. Ale ja, jako osoba głucha, bez napisów nie mogę mieć pełnej wiedzy i dostępu do informacji —mówi Oskar Wiśniewski, przedstawiciel osób głuchych i LGBT. — Takie osoby jak ja są podwójnie wykluczane, ponieważ ludzie słyszący postrzegają głuchych przez pryzmat utrudnionej komunikacji. Do tego dochodzi jeszcze moja orientacja, co również wiąże się z atakami i wyśmiewaniem. Wynika to z braku edukacji. Sądzę, że ta edukacja jest potrzebna wszystkim. Brakuje nam wiedzy na temat osób głuchych i ich kultury. Wszyscy możemy się tego uczyć, jednak sejm nie zapewnia nam tej edukacji. Mam nadzieję, że będę mógł pewnego dnia czuć się na równi z wami, osobami na wózkach, niewidomymi. Wszyscy chcemy być równo traktowani.

W marszu wzięli udział również członkowie stowarzyszenia My, rodzice:
— Najchętniej żyłabym w kraju, w którym takie stowarzyszenie nie musiałoby powstawać. Niestety, to jest Polska. I mamy dużo do roboty… W lipcu i sierpniu do naszego stowarzyszenia zapisało się 14 rodziców. Potrzebujemy was jak najwięcej, po to, by zmienić ten kraj dla naszych rodzin. Jeśli naszym dzieciom dzieje się krzywda, to my też czujemy się źle i bardzo przeżywamy —dodaje Julita Kasprowicz, członkini stowarzyszenia. — Nie możemy być na to obojętni. Nie bądźcie obojętni! Nasze władze wykluczają kolejne grupy społeczne i tak rodzi się niesprawiedliwość. A my potrzebujemy tolerancji, potrzebujemy spokojnego kraju, w którym każdy czuje się bezpiecznie. Gdzie moi uczniowie, którzy teraz boją się każdego dnia, będą szczęśliwi. Pamiętajmy – bądźmy jednością.

Linus Lewandowski z Homokomando podkreślił, dlaczego ważna jest widoczność osób LGBT w przestrzeni publicznej: — Ważny jest znak tęczy w przestrzeni publicznej. Można namówić samorządy lokalne, by postawiły coś tęczowego w mieście - flagę, pomnik czy inny obiekt. W Zielonej Górze namalowano tęczowe pasy. Dzięki temu, że jesteśmy widoczni – normalizujemy się. Ludzie przyzwyczajają się do symbolu tęczy, staje się dla nich oczywisty, dlatego inaczej zaczynają na nas patrzeć. W końcu dostrzegą w nas ludzi równych sobie i pomagają nam w walce o równe prawa — tłumaczy Lewandowski.

Marsz rozpoczął się na Placu Pułaskiego a zakończył na Starym Mieście. Pod ratuszem zgromadziła się skromna kontrmanifestacja osób niezgadzających się z poglądami uczestników marszu, lecz nie doszło do żadnej nieprzyjemnej sytuacji.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ObserVatOR #3104510 21 sie 2022 19:21

  Proponuję przeczytać artykuł powoli i ze zrozumieniem, bo na rzetelny komentarz redakcji GO nie ma co liczyć. Proponuję zacząć od nazwisk i nazw organizacji biorących udział w homoparadzie. Dziwnym trafem nazjeżdżało się towarzystwa z całej Polski, cytujecie geja z Warszawy, kobietę ze stowarzyszenia z Warszawy, jakąś działaczkę z Warszawy. Co to ma pokazać? Że w Olsztynie jest tyle osób homoseksualnych? Ilość manifestantów mnożona zgodnie ze wzorcami komunistycznymi z czasów PRL i ZSRR? Zwożony autobusami aktyw? Przecież to żałosna manipulacja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. jaaa #3104504 21 sie 2022 08:19

  Przecież to była pokojowa manifestacja to czemu policja była w pełnym rynsztunku ???? A gdzie były lale ???chłopcy narodowcy ??? Brawo Olsztyn jedna to jeszcze w miarę normalne miasto .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. as. #3104496 | 213.241.*.* 20 sie 2022 21:13

  Czy taka promocja mniejszości LGBT+, która zmierza do swymi działaniami do zaakceptowania w końcu przez rząd adopcji dzieci przez pary jednopłciowe - na pewno jest popierana przez większość naszego społeczeństwa? Niestety ze wszystkich badań wynika, że większość pedofili to homoseksualiści. A wśród pedofilów jest nawet 10 krotnie więcej homoseksualistów niż w społeczeństwie: https://www.fronda.pl /a/homo-zbrodnie-na-dzieciach,27311.html oraz https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/a rt5317051-naukowo-o-pedofilii

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. wojtelk2424 #3104492 20 sie 2022 19:05

  Nie wiem czy to przejdzie. Zbyt dużo ogólników w tych wypowiedziach. A może tak coś by powiedzieli o ZABIJANIU dzieci nienarodzonych? To tej ich równości już nie dotyczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz