Naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie: w Odrze zakwitły złote algi. Są niebezpiecznie dla ryb, ale nie dla człowieka

2022-08-18 14:55:43(ost. akt: 2022-08-18 15:09:56)

Autor zdjęcia: Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza/Facebook

Minister Anna Moskwa poinformowała na Twitterze, że według ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna w Odrze wykryto obecność złotych alg. Zakwit tych mikroorganizmów może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże, nie są jednak niebezpieczne dla człowieka.
Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza wraz z zespołem specjalistów kierowanym przez Dyrektora Grzegorza J. Dietrich bierze udział w sztabach kryzysowych powołanych w związku z katastrofą ekologiczną przez Ministerstwo Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska i Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zespół naukowców z Olsztyna ma za zadanie ustalić tryb postępowania w obliczu katastrofy ekologicznej w Odrze, oraz zbadać jej przyczynę.

Minister Anna Moskwa za pośrednictwem swojego Twiitera przekazała dziś informację o tym, że według ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Odrze zakwitły mikroorganizmy, które mogą wydzielać toksyny zabijające ryby i małże. Zdrowie i życie ludzi jednak nie jest zagrożone.


Fot. Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza/Facebook

Fot. Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza/Facebook

Fot. Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza/Facebook