Tropikalne upały i brak deszczu. Prognoza pogody dla Olsztyna

2022-08-17 17:56:47(ost. akt: 2022-08-17 15:03:59)

Autor zdjęcia: GO

Próżno wypatrywać nam deszczu. Tropikalne upały, które od kilku dni nawiedzają Olsztyn nie ustąpią, przynajmniej do piątku. IMGW wydaje ostrzeżenia przed upałami dla zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, w tym dla Olszyna i Elbląga.
IMGW ostrzega przed upałami na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego. Temperatura powietrza w niektórych miejscach w regionie wynosi już 29 stopni Celsjusza. Dziś jeszcze termometry mogą dobić do nawet 32 stopni Celsjusza w cieniu.

Najbliższe dni również będą gorące. Najgorzej będzie w piątek, gdzie termometry mogą wskazać nawet 34 stopnie Celsjusza. Sobota będzie burzowa, natomiast w niedzielę możemy spodziewać się znacznego ochłodzenia, nawet do 21 stopni Celsjusza.


Jak pracować w taki upał?!


Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wodę do picia. Pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy, jeśli upał powoduje jego złe samopoczucie i nie może być z tego powodu ukarany na przykład obniżeniem wynagrodzenia.

Jak się chronić przed upałem?


Kto może, powinien zostać w domu w godz. 11-15. Wychodząc z domu, należy ochronić ciało – stosować kremy z filtrem, założyć jasne, lekkie, przewiewne ubranie, nakrycie głowy i starać się przebywać w cieniu. Warto też ograniczyć aktywność fizyczną, która może spowodować przegrzanie organizmu. Osobom starszym oraz rodzicom z maluchami i zwierzakami zaleca się spacery dopiero w godzinach popołudniowych.

Warto pamiętać, że podczas upałów zapotrzebowanie organizmu na płyny wzrasta. Zamiast zalecanych normalnie 1,5-2 litrów powinniśmy wypijać nawet 3 litry płynów dziennie. Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia, spośród produktów stałych najwięcej wody zawierają właśnie warzywa (do 95%) i owoce (do 87%).

Karol Grosz