Trwa rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych pawilonów handlowych w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2022-08-17 08:31:00(ost. akt: 2022-08-17 08:42:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miasto pod koniec czerwca zadecydowało o losach pawilonu obok aresztu śledczego w centrum Olsztyna. Właśnie twa jego rozbiórka. Budynek stał pusty od wielu lat i był w kiepskim stanie technicznym. Co powstanie w jego miejscu?
Pawilon w centrum Olsztyna od lat stoi pusty. Kiedyś mieściła się tu m.in. chińska restauracja, później był butik. Ratusz planował wyburzyć budynek już od dawna, ale uniemożliwiały to formalności. Podobnie było w przypadku kiosku na rogu Kołobrzeskiej i Kościuszki. W tym przypadku osoba dzierżawiąca teren przestała za niego płacić. Gdy miasto chciało odzyskać plac, ta osoba zmarła. Ratusz znalazł spadkobierców, ale nie było możliwości, żeby doręczyć im pisma. Sprawa trafiła do sądu i ciągnęła się latami.

— Niestety czasem formalności są żmudne i czasochłonne, ale gdy konsekwencje się je realizuje można dojść do celu — podkreśla Marta Bartoszewicz, rzecznika prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie — A naszym celem, w tym przypadku, jest uporządkowanie przestrzeni miejskiej.

— Nie planujemy w tym miejscu żadnego innego budynku. Po wyburzeniu zadbamy z czasem o nasadzenia — podkreśla Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — To budynek z lat 80., który jest w kiepskim stanie technicznym. A my, w miarę posiadanych środków i możliwości prawnych, staramy się uporządkowywać przestrzeń publiczną m.in. właśnie poprzez wyburzanie pustostanów, które stoją na gruntach miejskich i straszą.

Aktualnie budynek jest burzony. Niedługo nie będzie po nim śladu.

Karol Grosz