Największa inwestycja w historii Węgier

2022-08-15 09:26:08(ost. akt: 2022-08-15 10:18:06)
fabryka CATL w  Arnstadt

fabryka CATL w Arnstadt

Autor zdjęcia: Autorstwa Giorno2 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88831724

Fabryka baterii w Debreczynie we wschodnich Węgrzech, którą ma wybudować chiński producent Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL), będzie największym projektem inwestycyjnym w historii Węgier – poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Levente Magyar.
CATL napisał w komunikacie opublikowanym w piątek, że zainwestuje 7,34 mld euro w fabrykę baterii o mocy produkcyjnej 100 GWh. Będzie to druga po Niemczech tego typu inwestycja chińskiego producenta w Europie. Fabryka, która ma dać jeszcze większy impuls do produkcji pojazdów elektrycznych, będzie miała powierzchnię 221 hektarów i zapewni pracę 9 tys. osobom.

CATL to lider w produkcji baterii litowo-jonowych, odpowiedzialny za jedną trzecią globalnego rynku. Budowa fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Plany zakładają jej ukończenie w 64 miesiące. Będzie to jeden z największych zakładów produkujących akumulatory w Europie.

Największa fabryka akumulatorów litowo-jonowych znajduje się obecnie w Polsce, gdzie Koreański LG Chem w 2021 roku uruchomił ostatni etap budowy fabryki. Na terenie podwrocławskiej gminy Kobierzyce całkowita kwota nakładów przekracza 3,1 mld euro, a zatrudnienie docelowe sięgnie nawet dziesięciu tysięcy osób.

Po zakończeniu czwartego etapu inwestycji fabryka akumulatorów osiągnie możliwości produkcyjne na poziomie 100 GWh, mająca zaspokajać, według szacunków ARP, około 60 procent obecnego zapotrzebowania na baterie do samochodów elektrycznych w Europie.