Olsztyn: Nadal można deklarować sposób ogrzewania domu lub mieszkania

2022-08-13 08:30:00(ost. akt: 2022-08-12 15:07:04)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Do końca czerwca był czas na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ci, którzy nie dopełnili obowiązku, wciąż mogą uzupełnić formalności.
Poprawa jakości powietrza w naszym kraju - to jeden z najważniejszych celów uruchomienia ewidencji. Dzięki bazie będzie znana dokładna liczba źródeł ogrzewania oraz ich rodzaj.

— W przypadku źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku obowiązek złożenia deklaracji należało dopełnić do końca czerwca 2022 roku — przypomina zespół CEEB. — Nowsze, instalowane po 1 lipca 2021 roku, należy zgłaszać w ciągu 14 dni od uruchomienia.

W Olsztynie wprowadzonych do systemu deklaracji - złożonych elektronicznie i pisemnie - jest teraz nieco ponad 10 tys. Szacunkowa liczba pisemnych deklaracji złożonych w Urzędzie Miasta Olsztyna (łącznie z tymi jeszcze nie wprowadzonymi do systemu) to niemal 6,2 tys. Dla ponad 5,8 tys. adresów nie została złożona ani jedna deklaracja. Samorządy mają obowiązek wprowadzić deklaracje do systemu do końca roku.

Co ważne - nie działa już punkt informacyjny Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który był uruchomiony w ratuszu. Odpowiedzi na pytania związane z ewentualnym wypełnieniem deklaracji lub skorygowaniem wcześniej złożonej można znaleźć na stronie internetowej CEEB.

Według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Olsztynie jest niemal 13,6 tys. budynków.