Obchody Święta Policji w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie

2022-08-13 12:40:00(ost. akt: 2022-08-13 10:25:02)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

We wtorek (9 sierpnia) olsztyńscy policjanci obchodzili swoje święto. W tym roku 223 osoby zostały awansowane, wyróżnione lub odznaczone. Tegoroczne obchody patronatem honorowym objął Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Święto Policji corocznie obchodzone jest 24 lipca – to data nawiązująca do Ustawy o Policji Państwowej uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 roku. Dokładnie 103 lata temu swoją działalność rozpoczęła największa formacja mundurowa, która od ponad 100 lat niezmiennie stoi na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dzisiaj to my kontynuując tę tradycję, z dumą nosząc policyjny mundur, zapisujemy się na kolejnych kartach historii.

Uroczystość obchodów Święta Policji tradycyjnie rozpoczęła msza święta, która odbyła się w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Stawigudzie. Została ona odprawiona przez dr Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego przy udziale kapelana Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ks. Arkadiusza Suchowieckiego, kapelana garnizonu Olsztyn ks. kpt. Marka Rycio oraz proboszcza parafii ks. dr Tomasza Szałandy.

Tegoroczne obchody Święta Policji zostały zorganizowane na terenie gminy Stawiguda – urokliwej miejscowości gdzie od niedawna funkcjonuje nowo wybudowana siedziba Posterunku Policji. Budynek położony jest w ścisłym centrum Stawigudy, w pobliżu urzędu gminy, placówki ochrony zdrowia i Poczty Polskiej. Posterunek Policji pod kierownictwem mł. asp. Bartosza Sołtysiuka w nowej lokalizacji funkcjonuje od połowy grudnia 2021 roku. Uroczysta zbiórka była doskonałą okazją do oficjalnej wizytacji. W Posterunku Policji w Stawigudzie pracuje 8 policjantów i pracownik cywilny. Przy budowie obiektu duży nacisk położono na przyjazne środowisku naturalnemu nowe technologie takie jak fotowoltaika czy ogrzewanie z użyciem pompy ciepła z połączoną rekuperacją. Na parkingu posterunku znajduje się stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł blisko 3 mln złotych, a środki finansowe pokryte zostały w całości przez budżet państwa. Działka pod budowę Posterunku Policji została przekazana przez gminę Stawiguda.

Fot. KMP w Olsztynie

O godzinie 12:30 rozpoczęły się główne obchody Święta Policji. W sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie przy ul. Leśnej do uroczystego apelu stanęli: nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Pan Piotr Opaczewski – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, dr Józef Górzyński – Arcybiskup Metropolita Warmiński, Pan Andrzej Abako Starosta Olsztyński. Zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach Święta Policji przyjęli przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb współpracujących z Policją, prokuratorzy, a także burmistrzowie i wójtowie powiatu olsztyńskiego, w tym gospodarz terenu, na którym odbyło się nasze święto Wójt Gminy Stawiguda Pan Michał Kontraktowicz. Na uroczystości nie zabrakło mieszkańców Stawigudy oraz rodzin policjantów i pracowników cywilnych olsztyńskiej jednostki policji.

Uroczysty apel Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie rozpoczął się od złożenia meldunku o gotowości Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie nadinsp. Tomaszowi Klimkowi. Po przywitaniu gości głos zabrał szef olsztyńskich policjantów mł. insp. Piotr Koszczał, który w swoim przemówieniu podkreślił szczególną rolę i profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych obowiązków służbowych, które przekładają się na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Komendant Miejski Policji w Olsztynie odniósł się do wsparcia i wyrozumiałości, jakie na co dzień otrzymują policjanci i pracownicy cywilni od swoich najbliższych. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w sytuacjach wymagających natychmiastowego działania.

Fot. KMP w Olsztynie

Następnym elementem uroczystości było wręczenia medali oraz mianowanie na wyższe stopnie służbowe. W tym roku 2 policjantów i pracownik cywilny zostało uhonorowanych medalami za długoletnią służbę – odznaczeniem nadawanym za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwu. W tym roku wśród wyróżnionych znalazł się pracownik cywilny z Komisariatu Policji w Biskupcu Pan Marek Koziuta, który pracuje w Policji od 26 lat. W uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego brązową odznaką "Zasłużony Policjant" zostało wyróżnionych 3 funkcjonariuszy wśród których znalazła się nadkom. Monika Wejknis – kierownik I-go Referatu Dochodzeniowo-Śledczego w Wydziale dw. z Przestępczośćią p-ko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Jedną z funkcjonariuszek mianowanych na wyższy stopień służbowy była sierż. szt. Barbara Rogozińska – policjantka pełniąca służbę w Posterunku Policji I w Olsztynie, której szlachetna postawa została zauważona i doceniona na tegorocznym konkursie organizowanym przez Biuro Prewencji KGP pn. "Policjant, który mi pomógł".

Tegoroczne obchody Święta Policji były okazją, aby w wyjątkowy sposób podziękować przechodzącemu na emeryturę I z-cy Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie mł. insp. Robertowi Zalewskiemu za 31 lat pracy. Na pamiątkę doskonałej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego z wygrawerowanymi życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności okolicznościową szablę oficerską na ręce przyszłego emeryta złożyli Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek oraz Komendant Miejski Policji w Olsztynie mł. insp. Piotr Koszczał. W tym szczególnym dniu załoga olsztyńskiej jednostki Policji podziękowała za lata wspólnej służby. Mł. insp. Robert Zalewski przez ponad 3 dekady służby w Policji związany był z pionem prewencji, a swoje pierwsze kroki stawiał w Wydziale Ruchu Drogowego. Zwieńczeniem kariery zawodowej był awans w 2018 roku na I z-cę Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, skąd opuścił ostatecznie szeregi Policji.

Fot. KMP w Olsztynie

Zorganizowana na szeroką skalę uroczystość była także doskonałą okazją do promocji zawodu policjanta. Na najmłodszych uczestników pod namiotem promocyjno-profilaktycznym przygotowano moc atrakcji – aktualne elementy policyjnego umundurowania, gadżety poprawiające widoczność na drodze, ulotki, rebusy i krzyżówki. Każdy mógł usiąść za kierownicą radiowozu, aby przez chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant. Dla najmłodszych przygotowano mini miasteczko ruchu drogowego, gdzie można było sprawdzić umiejętności najmłodszych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mali detektywi mogli się poczuć jak prawdziwi technicy kryminalistyki – pobierali odciski palców, a ich poczynania zwieńczono wręczeniem pamiątkowego dyplomu. Na stoisku profilaktyczno-edukacyjnym gościła policyjna bohaterka POLA – mała dziewczynka, której historie związane z wpadanie w ciągłe tarapaty uczą jak należy się zachowywać, aby zachować bezpieczeństwo. Na szczęście każda historia bohaterki z serii "Na ratunek Poli" kończy się optymistycznie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3104331 15 sie 2022 08:55

    Człowiek rodzi się dobry i mądry a później wstępuje do milicji.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz