Czy w dzień wolny - 15 sierpnia - sklepy będą otwarte?

2022-08-15 10:45:00(ost. akt: 2022-08-13 10:32:36)
zakupy

zakupy

Autor zdjęcia: pixabay.com

W poniedziałek 15 sierpnia obchodzone jest święto państwowe i kościelne, które zgodnie z polskim prawem jest dniem wolnym od pracy. Czy tego dnia sklepy będą zamknięte?
Poniedziałek 15 sierpnia to podwójne święto w Polsce. Obchodzimy wtedy Święto Wojska Polskiego i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z przepisami jest to dzień wolny od pracy. Osoby, które nie zrobiły zakupów, będą miały ograniczoną liczbę sklepów, które zostaną wtedy otwarte. Są jednak wyjątki.

Czy zrobimy zakupy 15 sierpnia?

Tego dnia zamknięte są w większości urzędy i biura. Zgodnie z przepisami zakazany jest także handel w sklepach. Zasady dotyczące sprzedaży w święta przewidują jednak pewne wyjątki.

15 sierpnia choć wypada w poniedziałek, ze względu na święto jest dniem, w który obowiązuje zakaz handlu. Sklepy sieci takich, jak Biedronka, Kaufland, Carrefour, Auchan czy Lidl 15 sierpnia bieżącego roku z pewnością będą zamknięte. W sklepach tych zakupów nie zrobimy też dzień wcześniej, z uwagi na wypadającą niedzielę niehandlową.

Gdzie zrobić zakupy 15 sierpnia?

Podobnie, jak w inne święta i niedziele zakupy bez przeszkód zrobimy na stacjach benzynowych. Zakaz handlu nie obejmuje też m.in. aptek. Otwarte mogą być też sklepy w których za ladą stanie sam właściciel, są to w szczególności małe sklepy osiedlowe i franczyzowe typu Żabka.

Co może być otwarte w święto 15 sierpnia?

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy otwierania obiektów usługowych. 15 sierpnia z powodzeniem mogą działać m.in. restauracje, bary i inne punkty gastronomiczne. Pracować będą też atrakcje turystyczne i większość kin.