Świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Wojskowi zapraszają na pikniki

2022-08-13 10:15:00(ost. akt: 2022-08-12 14:04:16)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W całym kraju odbędą z tej okazji pikniki wojskowe, w tym w Elblągu, Iławie i Szczytnie.

W rocznicę zwycięskiej bitwy


Równo od trzech dekad 15 sierpnia jest Świętem Wojska Polskiego. Celebrujemy je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

102 lata temu Polacy zjednoczyli się i nie tylko obronili młody kraj przed bolszewikami, ale też całą Europę przed fanatyczną tyranią sowiecką. Nic dziwnego, że brytyjski polityk Edgar D'Abernon rozszerzył listę Edwarda Sheparda Creasy'ego o piętnastu przełomowych bitwach w historii świata o trzy bitwy, w tym właśnie o Bitwę Warszawską.

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia i trwała do 25 sierpnia, a walki toczyły się na obszarze 450 kilometrów. Decydujący cios wojsk polskich znad Wieprza został wyprowadzony 16 sierpnia, ale rocznicę bitwy obchodzimy dzień wcześniej. Otóż 15 sierpnia przypada też święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej. Dlatego świętowanie zwycięstwa nad bolszewikami zostało połączone z obchodami święta kościelnego, które zawsze gromadzi tłumy wiernych.

To, co w wojsku najlepsze


Z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym. W całym kraju zaplanowano kilkadziesiąt pikników wojskowych, na których będzie można zobaczyć to, co w Wojsku Polskim najlepsze.

— W naszym regionie odbędą się trzy pikniki — mówi ppłk Sylwester Tabaka z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Olsztynie. — W sobotę 13 sierpnia w Iławie przy stadionie Jezioraka, w niedzielę 14 sierpnia w Szczytnie na pl. Juranda oraz 15 sierpnia w Elblągu na Starym Rynku i Wyspie Spichrzów. Wszystkie pikniki zaczynają się o godz. 14 — zapraszamy do wspólnego świętowania.

A atrakcji będzie moc. — Zarówno dla najmłodszych, młodzieży, jak i dorosłych — dodaje ppłk Tabaka. Będzie można zobaczyć nowoczesny sprzęt wojskowy, choćby czołg Leopard na pikniku w Iławie, posłuchać wojskowej muzyki i spróbować oczywiście wojskowej grochówki. Na pikniku w Elblągu będzie działać kino frontowe, a wieczorem o godzinie 20 na Wyspie Spichrzów rozpocznie się festiwal piosenki wojskowej państw NATO.

W tym roku pikniki odbędą się też w Iławie i Szczytnie — a więc w miastach, gdzie nie ma jednostek wojskowych. Jak tłumaczą wojskowi, chodzi tu o popularyzację służby wojskowej wśród mieszkańców tych miast i powiatów.

Wstąpić w szereg


Podczas pikników wojskowi będą bowiem też zachęcać do wstąpienia w szeregi sił zbrojnych. Bo teraz kandydaci do armii mają do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową i dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dodatkowo dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę. I coraz więcej młodych ludzi — zarówno mężczyzn, jak i kobiet — wybiera dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.
— Zainteresowana tą formą jest bardzo duże — w naszym regionie mamy już ok. tysiąca chętnych — mówi ppłk Tabaka.

Ta forma służby cieszy się popularnością, bo też warunki, jakie oferuje armia młodym ludziom, są naprawdę dobre. Jak to wygląda od kuchni? Otóż jeżeli kandydat wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, to przejdzie przez 2 etapy służby. Pierwszy to szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub w centrum szkolenia, które trwa do 28 dni i zakończone jest przysięgą. Drugi to 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej. W okresie szkolenia kandydat dostaje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4560 zł (w przypadku osób do 26 roku życia jest to kwota na rękę, bo są one zwolnione z podatku dochodowego). Oczywiście na czas służby ochotnicy mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie.

Co istotne, w każdej chwili zarówno po szkoleniu podstawowym, jak też trakcie szkolenia specjalistycznego można zrezygnować ze służby. Obecnie żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przechodzą szkolenie w czterech jednostkach na terenie naszego województwa.


Andrzej Mielnicki
Fot. Renata Szczepanik

Pikniki woskowe przyciągają cieszą się ogromnym zainteresowaniem