Funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali przemytnika bursztynu. Ukrył go... w akumulatorach

2022-08-10 12:45:30(ost. akt: 2022-08-10 12:59:19)

Autor zdjęcia: KAS

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała przemytnika bursztynu na przejściu granicznym w Grzechotkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli 7,5 kg kruszcu. Na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł.
W nocy z 25 na 26 lipca br. do odprawy na przejściu granicznym w Grzechotkach zgłosił się kierowca Forda Transita. Podczas przeprowadzonej kontroli, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili w pojeździe 7,5 kg bursztynu. Był to surowiec zarówno w postaci nieobrobionej, jak i wstępnie przetworzony do użycia w wyrobach biżuteryjnych. Niezgłoszony towar ukryty był w dodatkowych akumulatorach, znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej.

Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie 0,5 kg. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych jako półfabrykaty kamieni jubilerskich.
Kierowca Transita usłyszał zarzut, a na poczet grożącej grzywny zabezpieczono 20 tys. zł.

Bursztyn został zdeponowany w magazynie Oddziału Celnego w Grzechotkach. Dalsze postępowanie przygotowawcze będzie prowadzić Referat Dochodzeniowo-Śledczy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie. Z uwagi na dokładne oszacowanie wartości kruszcu, w sprawie zostanie powołany biegły rzeczoznawca.

Fot. KAS

Fot. KAS

Fot. KAS