Jaka branża na Warmii i Mazurach najczęściej zatrudnia "na czarno" obcokrajowców?

2022-08-15 13:05:00(ost. akt: 2022-08-12 15:41:37)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurskiego Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do 31 lipca przeprowadzili 78 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terenie Warmii i Mazur. Kontrolami objęto prawie 3 600 obcokrajowców i stwierdzono, że ok. 880 osób pracuje niezgodnie z przepisami.
W większości, bo prawie 80 proc. zatrudnionych niezgodnie z przepisami było obywateli Ukrainy. Natomiast pracujących nielegalnie Gruzinów było 12 proc., Białorusinów 4 proc. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były praca bez wymaganego zezwolenia, powierzenie pracy na innych warunkach niż określone w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowie 29 proc, w firmach pośredniczących w zatrudnianiu 17 proc. Natomiast w gastronomii i produkcji po 15 proc, a w usługach 10 proc.

Od początku roku do końca lipca sądy wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na kwotę ponad 83 tys. zł.

W analizowanym okresie największe uchybienia w powierzeniu pracy cudzoziemców stwierdzono w firmie pośredniczącej w zatrudnianiu. Właściciel przedsiębiorstwa z powiatu działdowskiego skierował 265 osób bez umowy do pracy w zakładach mięsnych w powiecie gdańskim i wrocławskim. Ponadto wobec 765 nie dopełnił obowiązku powiadomienia urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.

Za nielegalne powierzenie pracy obywatelom Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji, pracodawcy grozi kara grzywny do 30 tys. zł.