Już 15 sierpnia czeka nas Regionalne Święto Ziół w Olsztynku

2022-08-09 13:19:02(ost. akt: 2022-08-09 15:25:39)

Autor zdjęcia: Archiwum MBL-PE

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów– to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć 15 sierpnia podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie!
Charakter wydarzenia nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Głównym celem imprezy jest promocja ziół, jako atrakcyjnego i rynkowego produktu środowiska naturalnego obszarów wiejskich, prezentacja upraw
i producentów ziół oraz produktów zielarskich z województwa warmińsko–mazurskiego z uwzględnieniem ich użycia w medycynie, kosmetologii i gastronomii. Powyższym działaniom będą towarzyszyć warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, spotkania z zielarzem oraz kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać już od godziny 10.00. Na scenie koncerty i występy artystyczne. Wystąpią: Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii”, Zespół Folklorystyczny „Kurpianka" z widowiskiem obrzędowym „Wesele Kurpiowskie" oraz Karolina Lizer z zespołem „Lśniąca. Łąkowe historie”. Wydarzenie po mistrzowsku poprowadzi pan Robert Lesiński.

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak, pt. „Zieleń, nie zieleń” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. Zapraszamy m.in. na „Magię ziół” – malowanie na szkle, „Ziołowe kafelki” czy na warsztaty „Wędrowny drukarz” z ludowego zdobnictwa tkanin ornamentem roślinnym. Pokażemy też jak wygląda obróbka lnu metodą tradycyjną.

Wspólnie z Wioską Ginących Zawodów zapraszamy na pokazy tłoczenia oleju na historycznych urządzeniach oraz na „Zielarski kram”- pachnące ziołami stoisko wędrownej zielarki, która opowie o sposobach i technikach przygotowywania ziół i wywarów leczniczych.

Całe wydarzenie odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku,
w godz. 10.00-18.00. Wstęp jest płatny według obowiązującego cennika.
Zachęcamy do zakupu biletów drogą online przez stronę Muzeum: muzeumolsztynek.pl

15 sierpnia
Regionalne Święto Ziół
15 sierpnia Regionalne Święto Ziół

Źródło: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku