Staw nam pięknieje z dnia na dzień
2022-08-12 05:00:00(ost. akt: 2022-08-12 05:35:23)
Rewitalizacja stawu we wsi Wiartel to jedna z inwestycji realizowanych przez Gminę Pisz, która posłuży mieszkańcom i turystom. — Świetna inicjatywa. Staw nam pięknieje z dnia na dzień, a tempo prac jest imponujące — cieszą się mieszkańcy Wiartla.
Położony w centrum wsi staw został zbudowany w czasach tzw. „komuny” przez ówczesnego właściciela - Fermę Zwierząt Futerkowych w Wiartlu. Niektórzy z mieszkańców pamiętają czasy jego świetności.
Przez wiele lat prowadzona była w nim hodowla karpia, sprzedawano go głównie pracownikom zakładu. Po likwidacji fermy staw przestał pełnić swą dotychczasową rolę, a hodowane niegdyś karpie pozostały tylko wspomnieniem.
Przez parę lat dzieci i młodzież miały frajdę — zamarznięty zimą staw był idealnym miejscem do jazdy na łyżwach. Jednak upływ czas i natura zrobiły swoje, z biegiem lat o ślizgawce można już było tylko pomarzyć. Wkrótce jednak wszystko się zmieni. Staw, choć w nieco innej roli, na nowo służyć będzie mieszkańcom i turystom.
Będą ławki, oświetlenie i ścieżka edukacyjna
Dzięki inwestycji, której realizację rozpoczęła kilka tygodni temu Gmina Pisz, powstanie ogólnodostępna, atrakcyjna przestrzeń do wypoczynku, rekreacji i edukacji ekologicznej. Podjęte działania pozwolą na przywrócenie właściwej funkcji stawu, polepszenie warunków środowiskowych i estetycznych wsi.
— Mając na względzie turystyczny charakter miejscowości, głównym celem przedsięwzięcia pn. „Rewitalizacja stawu we Wiartlu wraz z zagospodarowaniem terenu” jest zwiększenie atrakcyjności wsi. To inwestycja w rozwój infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej przeznaczonej na użytek publiczny — podkreśla burmistrz Pisza, Andrzej Szymborski.
Gmina Pisz rozpoczęła realizację inwestycji pod koniec lipca, planowany termin jej zakończenia to to 30 listopada 2022r.
Zadanie obejmuje między innymi oczyszczenie dna stawu, remont przepustów rurowych - przy działce 139 (rzeka Wiartelnica) i pod drogą powiatową Nr 1648, budowę grobli oraz zagospodarowanie terenu. Powstanie ścieżka spacerowa, będą ławki i oświetlenie. Projekt przewiduje również budowę ścieżki edukacyjnej.
Całkowity koszt zadania wynosi 158.550,00 zł z czego 53.247,00 zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja realizowana jest w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD „Mazurskie Morze”. Wykonawcą jest firma SPEED PARTNERS U&P Paweł Dobosz z siedzibą w Giżycku wyłoniony w drodze oferty przetargowej.
— To kolejne miejsce w gminie, które posłuży mieszkańcom i turystom do wypoczynku nie tylko w okresie wakacyjnym, do miłego spędzania czasu i edukacji ekologicznej — podkreśla burmistrz Pisza.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez