Warmińska Noc Perseidów w Parku Centralnym w Olsztynie

2022-08-09 07:30:39(ost. akt: 2022-08-09 10:41:49)
W tym roku kulminacja tego zjawiska przypada na noc z 12 na 13 sierpnia

W tym roku kulminacja tego zjawiska przypada na noc z 12 na 13 sierpnia

Autor zdjęcia: archiwum

Dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo zbliża się jedna z najbardziej spektakularnych nocy w roku. Już za kilka dni będzie można obserwować maksimum pojawiania się meteorów, które zdają się przylatywać z kierunku gwiazdozbioru Perseusza.
Perseidy, bo o nich mowa, zwane są też łzami św. Wawrzyńca. To resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i - pod jego wpływem - zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia.

Efektowne Perseidy można już podziwiać od połowy lipca. Jednak to w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Bywały lata, gdy można było zaobserwować nawet 400 "spadających gwiazd" na 60 minut.

— O deszczu spadających gwiazd mówi się, gdy w ciągu godziny niebo rozświetli co najmniej sto meteorów — mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. — Mniej więcej taką aktywność pokazuje w ostatnich latach rój Perseidów, podczas swojego maksimum. Dokładnej liczby spadków nie przewidzimy. Jednego roku bywa ich dwa razy więcej, niż w poprzednich.

W Olsztynie warto wybrać się do Parku Centralnego już 10 sierpnia. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna edycja Warmińskiej Nocy Perseidów, wydarzenia organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Tego wieczora i nocy zapowiada się mnóstwo atrakcji. Od 18:00 będą animacje dla dzieci, stanowisko obserwatorów nieba, wystawa meteorytów, a swoje podwoje otworzy mobilne planetarium. W tartaku Raphaelsohnów co godzinę będzie można wysłuchać prelekcji popularnonaukowych:
18:00 - prelekcja dla dzieci - (Joanna Widzińska),
19:00 - Gwiazdy spadały nad Warmią - (dr Ernest Świerczyński),
20:00 - Życie na orbicie (Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna),
21:00 - Aktywność słoneczna (dr Bartosz Dąbrowski – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne).
Natomiast od 22:00 przy fontannie będzie można obserwować rój Perseidów.

Warmińska Noc Perseidów w środę (10 sierpnia) od 18:00 w Parku Centralnym i Tartaku Raphaelsohnów.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maruda #3104222 9 sie 2022 11:51

    Czemu 'imprezka’ w parku jest w środę, skoro maksimum roju ma być w piątek??? Niestety w czwartek większość ludzi wstaje do pracy i nie będzie z dziećmi siedzieć w nocy w parku. W piątek bym się chętnie przeszedł, a tak to lipa :-(

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. maruda #3104219 9 sie 2022 11:38

    Czemu 'imprezka’ w parku jest w środę, skoro maksimum roju ma być w piątek??? Niestety w czwartek większość ludzi wstaje do pracy i nie będzie z dziećmi siedzieć w nocy w parku. W piątek bym się chętnie przeszedł, a tak to lipa :-(

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz