Naturalny ogród w mieście - czy to możliwe?

2022-08-08 15:34:17(ost. akt: 2022-08-10 08:22:22)
Agnieszka Łukasiewicz i Jim Ashton, twórcy ogrodów naturalnych

Agnieszka Łukasiewicz i Jim Ashton, twórcy ogrodów naturalnych

Autor zdjęcia: Agnieszka Łukasiewicz

Stworzenie naturalnego ogrodu w mieście może wydawać się nie lada wyzwaniem, lecz musimy zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo jest potrzebne. Wraz ze stałym wzrostem powierzchni zabudowanej maleją szanse na przetrwanie wielu roślin i zwierząt na terenach zurbanizowanych. Wycofują się one stopniowo z terenów miejskich, które stają się coraz bardziej opustoszałe.
Co więcej, asfaltowe drogi, gęsto zabudowane osiedla, wybetonowane place i parkingi, wybrukowane ścieżki męczą monotonią, a także przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zalania w czasie ulewnych deszczy. Potęgują odczucie gorąca podczas upalnych miesięcy letnich. Przy intensywnej zabudowie traci nie tylko przyroda, ale również my.

Obrazek w tresci

Ogród naturalny w mieście to zarówno idealne miejsce odpoczynku dla ludzi, jak również ostoja dla wielu gatunków zwierząt. Przede wszystkim ptaków, owadów, płazów, gadów i małych ssaków. W jaki sposób sprawić by miejski ogród stał się przyjazną przestrzenią dla przedstawicieli wszystkich powyższych grup?

Niezależnie od tego, jakich rozmiarów jest ogród, kluczem do sukcesu jest stworzenie mozaiki mini siedlisk przyrodniczych, z myślą o różnych grupach zwierząt i ich potrzebach. Pszczoły, trzmiele i motyle zdecydowanie upodobają sobie łąkę, ważki chętnie spędzą czas polując na mniejsze owady nad stawem, ptaki natomiast znajdą schronienie, a może nawet założą rodzinę, w gęstwinie gałęzi krzewów i drzew.

Obrazek w tresci

Sercem każdego naturalnego ogrodu jest zdecydowanie naturalny staw lub, w przypadku miejskiego ogrodu, oczko wodne. Woda jest niezbędnym elementem życia i rozwoju wszystkich organizmów żywych i jak magnes przyciąga wiele gatunków zwierząt. Polegają one na wodzie nie tylko do picia. Ptaki uwielbiają kąpać się w płytkich wodach przy brzegach stawu, w ciepłych zakątkach składają skrzek żaby i ropuchy, a z jaj złożonych w zwiniętych liściach roślin wodnych wylęgają się kijanki traszki.

Obrazek w tresci

Obok stawu, w ogrodzie naturalnym nie powinno zabraknąć zachwycającej barwami i nektarem płynącej łąki, która bez wątpienia zwabi do ogrodu liczne motyle, pszczoły i chrząszcze. Da ona również schronienie dla wielu innych owadów oraz małych zwierząt, takich jak jaszczurki, żaby czy ryjówki, podczas ich codziennych wędrówek po ogrodzie. W wyjątkowych przypadkach, jeśli miejsca na najmniejszą nawet łąkę brakuje, na pewno wciąż znajdzie się kącik na miododajną rabatę kwiatową.

Obrazek w tresci

Woda i rośliny przyjemnie obniżają temperaturę powietrza w ogrodzie. Oczywiście najbardziej niezastąpione w tej kwestii są drzewa i krzewy. Świetnie, jeśli dla nich znajdzie się miejsce w miejskim ogrodzie naturalnym. Gatunki takie jak jarząb, głóg lub kalina koralowa sprawdzą się świetnie ze względu na swoje rozmiary. Dodatkowo będą one niezastąpionym źródłem nektaru już wczesną wiosną zanim zakwitną inne kwiaty. Jesienią ich koralowe owoce z pewnością będą cieszyć się powodzeniem wśród wygłodniałych ptaków.

Obrazek w tresci

Dokonując wyboru roślin do ogrodu naturalnego, obok oczywistych walorów estetycznych, priorytetem powinny być zawsze korzyści jakie niosą one dla mieszkających w ogrodzie lub odwiedzających go zwierząt. Odpowiedni dobór rodzimych gatunków roślin wodnych, kwiatów, krzewów i drzew zagwarantuje również, że będą one zdrowo rosły, nawet podczas gorących i suchych dni. Zdumiewające jak wiele roślin może się zmieścić w nawet bardzo małym ogrodzie!

W każdym naturalnym ogrodzie na pewno znajdzie się miejsce na niedbale ułożone stosy drewna i kamieni. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, spełniają one szereg ważnych funkcji. W ciepłe wiosenne i jesienne dni wygrzewają się na nich leniwie jaszczurki. Latem w ich szczelinach i zagłębieniach znajdują schronienie przed słońcem również inne małe zwierzęta, takie jak ropuchy, nornice, żaby i traszki. Zimą stosy te pełnią bardzo ważną rolę hibernakulum, gdzie małe zwierzęta bezpiecznie i wygodnie spędzają zimę.

Obrazek w tresci

Przy odrobinie pomysłowości można wykorzystać istniejące już w ogrodzie elementy małej architektury lub mało atrakcyjną ścianę jako podporę dla roślin pnących. Zwiększy to powierzchnię zieloną i kwitnącą w ogrodzie, dodatkowo dostarczając nektaru dla zapylaczy i schronienia dla ptaków. Ukryte w takich miejscach budki lęgowe z pewnością nie pozostaną długo puste.

Warto o nich pamiętać, ponieważ tereny miejskie cierpią na brak odpowiednich dziupli dla ptaków. W miarę możliwości można też zaplanować coś dla siebie - zaciszny kąt na wygodne krzesło lub ławkę, z których można będzie rozkoszować się bogactwem kolorów, dźwięków i zapachów naturalnego ogrodu oraz obserwować fascynujące życie jego mieszkańców.

Obrazek w tresci

Mimo tego, że wykonanie ogrodu naturalnego na małej powierzchni może wydawać się bardzo trudne, jest to zdecydowanie możliwe, a efekty są po prostu zdumiewające. Mając na koncie 17 lat doświadczenia w budowie ogrodów naturalnych, małych i dużych, chętnie służymy poradą. Do tej pory nasze doświadczenie ograniczało się do obszaru Wielkiej Brytanii, w przyszłym miesiącu rozpoczynamy swoją działalność w Polsce, głównie na terenie Olsztyna i okolic, ale nie tylko.

W sprawie transformacji istniejącego ogrodu w ogród naturalny (porady, projekt, wykonanie) można kontaktować się z nami już dziś pod numerem telefonu 723 553 904 lub poprzez email na adres kontakt@butterflygardens.pl