Mamy kryzys energetyczny, a ciepło jeszcze nigdy nie było tak drogie. Jaka czeka nas zima? Czy da nam w kość?

2022-08-06 11:51:34(ost. akt: 2022-08-06 12:15:50)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ceny gazu idą w górę, brakuje węgla, a wyższe rachunki za ogrzewanie już spędzają nam sen z powiek. Zastanawiamy się, jaka czeka nas pogoda tej zimy. Co nas czeka? Mróz, czy odwilż?
Czy kaloryfery zimą będą zimne? Czy wystarczy nam węgla? Czy będziemy w stanie opłacić rachunki za gaz? Najgorsze, co w tej sytuacji może nam się przytrafić, to sroga zima. Taka, którą pamiętamy z czasów PRL z wielodniowymi mrozami nawet do minus 20 stopni i masami śniegu. Wtedy nawet ciepły sweter nie wystarcza.

Jaka czeka nas zima?


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje pogodę na nie więcej niż cztery miesiące do przodu i najnowsza prognoza dotyczy maksymalnie listopada. Wtedy temperatury mogą sięgać 1,5 stopnia w całym kraju, a na Warmii i Mazurach w okolicach 0 stopni Celsjusza.

Natomiast serwis twojapogoda.pl przygotował prognozę na zimę. Już grudzień przyniesie średnie temperatury powyżej normy wieloletniej. Jednak zdecydowanie największe anomalie spodziewane są w styczniu i lutym, czyli w zwykle najzimniejszych miesiącach na tle całego roku.

Średnia temperatura powietrza w styczniu miałaby być nawet od 1 do 2 stopni wyższa od normy wieloletniej, co oznacza bardzo łagodne temperatury, niewiele mroźnych okresów oraz częściej deszcz i deszcz ze śniegiem aniżeli śnieg.

Przy takiej pogodzie do pieców będziemy mogli dorzucać mniej i rzadziej, czyli zaoszczędzimy. I ile oczywiście taka prognoza się sprawdzi.

Przykręcimy kurki


Na pewno przed nami trudna zima. Europie może zabraknąć zimą nawet 20 mld metrów sześciennych gazu. Całkowite odcięcie dostaw z Rosji spowoduje, że UE nie zdoła napełnić swoich magazynów do 80 proc. Komisja Europejska proponuje więc zmniejszenie zużycia gazu, poprzez obniżenie temperatury ogrzewania do 19 stopni.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Karolina #3104159 6 sie 2022 13:58

    Te wilgotne ciepłe zimy znad Atlantyku są gorsze od kontynentalnych mrozów, które kiedyś nawiedzały Polskę. Wyżowa słoneczna pogoda nawet z dużymi minusami zimą nie zawsze oznaczała konieczność "dowalenia do pieca".

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz