Prezydent Turcji zdradził Putina. Dron Bayraktar nie dla Rosji

2022-08-04 13:14:39(ost. akt: 2022-08-04 13:31:47)
Turecki dron TB2 Bayraktar

Turecki dron TB2 Bayraktar

Autor zdjęcia: Ministry of Defence of Ukraine (CC BY 4.0)

Władimir Putin chce, aby firma Baykar produkująca drony Bayraktar otworzyła fabrykę w Rosji. Taka propozycja miała paść podczas spotkania Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
Podczas konferencji prasowej Prezydent Turcji Erdogan pytany o ostatnie spotkanie z Władimirem Putinem. zdradził, że "spotkał się z bardzo różnymi ofertami" ze strony prezydenta Rosji.
— Władimir Putin zasugerował, że chciałby współpracować z firmą Baykar. Otrzymaliśmy również ofertę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby Baykar założył tam fabrykę. Wszystko to pokazuje, jak daleko doszedł turecki przemysł obronny — powiedział Erdogan, którego słowa cytuje turecki portal internethaber.com.

Jutro(5 sierpnia), prezydenci Rosji i Turcji mają spotkać się w Soczi. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Rosja dąży do współpracy z firmą Baykar, ale powiedział, że "temat współpracy wojskowo-technicznej z pewnością będzie omawiany".

Dotychczasowe doświadczenia wskazują raczej na fiasko takich rozmów, tym bardziej, że już wcześniej dyrektor wykonawczy tureckiej firmy Baykar powiedział, że nie zgodzi się na sprzedaż dronów Bayraktar Rosji. Producent tureckich dronów bardzo aktywnie wspiera Ukrainę w jej walce o niepodległość, czego najlepszym dowodem jest fakt, iż dostarcza za darmo drony, na które organizowano publiczne zbiórki( zbiórki na Litwie, Ukrainie, a ostatnio w Polsce)