Otwarto największe Muzeum Motoryzacji Biała Olecka

2022-08-03 16:00:00(ost. akt: 2022-08-03 11:54:13)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Na Mazurach otwarto największe muzeum motoryzacji w tej części kraju. W Białej Oleckiej w folwarcznych XIX-wiecznych zabudowaniach powstała rodzinna kolekcja prawie 200 historycznych aut.
Oficjalnie otwarte Muzeum Motoryzacji Biała Olecka to raj nie tylko dla pasjonatów zabytkowych samochodów i motocykli, ale też dla tropiących na Mazurach historyczne miejsca oraz poszukujących turystycznych zakątków z dala od popularnych tras.

Urokliwie położony folwark w Białej Oleckiej (12 km na północ od Olecka) wraz z neobarokowym pałacem był swego czasu najnowocześniejszym w Prusach Wschodnich. Obecnie stał się miejscem, w którym rządzi historia. W folwarcznych XIX-wiecznych zabudowaniach (spichlerzu i stajniach) rozpoczęło funkcjonowanie Muzeum Motoryzacji skrywające niemal 170 eksponatów stanowiących bardzo szeroki przekrój motoryzacji. Jednoślady prezentują wręcz kompletną historię polskiej produkcji, bogate zbiory czechosłowackie, niemieckie, radzieckie, węgierskie.

Samochodziarze z pewnością odnajdą tu coś dla siebie, bo w Białej Oleckiej repertuar jest wszechstronny: od przedwojennych jak Fiat 508, Aero, Praga Piccolo czy NASH, przez kolekcje Mercedesów, wyjątkowych Tatr, amerykańskich skrzydlaków, przeróżnych limuzyn dygnitarzy, dostojnych brytyjskich Rolls-Royce’ów i Bentley’ów, po tak ikoniczne auta jak ekscentryczny DeLorean czy Jaguar E-type. A do tego cała plejada polskich samochodów ze spartańskim Mikrusem na czele, który 22 lipca świętował 65-lecie.

Ta prywatna rodzinna kolekcja stała się największym muzeum motoryzacji w tej części kraju. Do końca września można ją zwiedzać w weekendy w godz. 10-17.