"Warmia w akwareli" w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego W Olsztynie

2022-08-02 08:30:00(ost. akt: 2022-08-03 09:47:02)

Autor zdjęcia: Olsztyn.eu

Jeszcze do końca wakacji będzie można oglądać niezwykłą wystawę "Warmia w akwareli". Swoje prace w Instytucie Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego prezentuje Melania Olędzka.
Warmia jest inspiracją dla wielu twórców. W naszym regionie powstają filmy, wenę czerpią poeci i pisarze, muzycy komponują swoje dzieła. Z Warmii czerpią tez rzeźbiarze czy malarze.

Doskonałym przykładem inspiracji naszym regionem jest wystawa "Warmia w akwareli", jaką jeszcze przez miesiąc można oglądać W Domu Polskim przy ul. Partyzantów 87. Prace powstały w czasie wieloletnich wędrówek autorki, Melanii Olędzkiej, po regionie.

Łącznie oglądać można 52 prace, które składają się na tę ekspozycję. Wystawa jest częścią obchodów jubileuszu Dominium Warmińskiego (1243-1772).

Melania Olędzka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również studia podyplomowe z surdopedagogiki i dwustopniowy kurs języka migowego. Mieszka i tworzy w Olsztynie.

Brała udział w wielu plenerach i wystawach zbiorowych, m.in. w: Augustowie, Oławie, Szczawnicy, Warszawie. Wielokrotnie prezentowała też swoje prace na terenie Olsztyna, m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury (wystawa "Rytro '84" - 1985 rok), Art Galery BWA (wystawa poplenerowa z okazji 35-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej - 1985), Galerii Bakałarz Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie (1991, 2001). Prace artystki znajdują się zbiorach prywatnych w kraju i za granicą - na terenie Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Australii.

Wystawę "Warmia w akwareli" można oglądać w Domu Polskim przy ul. Partyzantów 87 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 do końca sierpnia.