Olsztyn zrezygnował ze śmieciomatów, a Społem przejął pomysł

2022-08-01 17:15:17(ost. akt: 2022-08-01 15:48:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wraz z wygaśnięciem terminu projektu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, śmieciomaty miały zniknąć ze sklepów. Jednak PSS Społem zdecydowało się na kontynuację pomysłu.
Idee umieszczenia ekomatów na terenie miasta zapoczątkował projekt osiedlowy „Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami - Czyste Pojezierze, Czyste trawniki, Czysty Zysk!” zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku.

— Projekt miał na celu aktywizację oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie segregacji śmieci — uzasadniali pomysłodawcy.

Użytkownicy korzystający z ekomatu dostawali bonusy do wykorzystania w sieci sklepów "Społem", w których ustawiono maszyny, czyli w sklepie Kalina (ul. Kołobrzeska) oraz Malwa (al. Piłsudskiego). Za każdą zaakceptowaną przez automat butelkę lub puszkę oddający dostawał punktową równowartość pięciu groszy. Później kwota wzrosła do 25 groszy brutto.

Mieszkańcy Olsztyna po raz pierwszy mogli z nich skorzystać pod koniec czerwca ubiegłego roku. Automaty „wystartowały” jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Do końca sierpnia do obu automatów - przy al. Piłsudskiego (sklep Malwa) oraz przy ul. Kołobrzeskiej (Kalina) trafiło łącznie niemal 40,2 tys. opakowań. Osoby, które włożyły do ekomatów butelki i puszki odebrały w sklepach Społem bonus łącznej wartości prawie 1,5 tys. złotych.

Natomiast we wrześniu padł rekord - łącznie do dwóch ekomatów ustawionych w olsztyńskich sklepach PSS Społem trafiło ponad 54 tysięcy opakowań plastikowych butelek oraz aluminiowych puszek. W tym czasie olsztynianie wykorzystali bonus wartości niemal 11 tys. złotych.

Mimo sporego zainteresowania miasto nie zdecydowało się na przedłużenie projektu. Powodem miały być koszta realizacji projektu oraz fakt, iż projekty OBO nie stanowią trwałej inwestycji. Są jednoroczne i finansowanie zadań z tego działania odbywa się w cyklu corocznym.

Miasto zrezygnowało z projektu, lecz PSS Społem nie. Dwa śmieciomaty znajdują się teraz w dwóch sklepach: przy ul. Jagiellońskiej na Zatorzu i przy ul. Murzynowskiego na Nagórkach.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3104049 2 sie 2022 08:11

    Taka to "ekologia"... I tak nie będę korzystać, chociaż może bym i chciał, ale z założenia nie robię zakupów w Społem. Ceny tam są za wysokie, a jako uczciwie pracujący obywatel nie dostaję zapomogi+.

    odpowiedz na ten komentarz