Dziś w Olsztynie zawyją syreny alarmowe. Upamiętnią rocznicę Powstania Warszawskiego

2022-08-01 10:40:09(ost. akt: 2022-08-01 11:19:17)

Autor zdjęcia: RCB

Jak co roku, 1 sierpnia o godz. 17 w godzinę "W" w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Celem takich działań jest upamiętnienie 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Sygnał będzie trwał 1 min.
Upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego poprzez nadanie minutowego sygnału alarmowego w godzinę "W" stało się już tradycją. Nie inaczej będzie w tym roku.

— W ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 min — przekazuje Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie ma również przygotowany program okolicznościowych uroczystości. O godz. 10 otwarta zostanie wystawa elementarna IPN pt. "Powstanie Warszawie 1944. Bitwa o Polskę" natomiast pół godziny później zaplanowany jest program artystyczny połączony z prezentacją archiwalnych notacji żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wysłuchaniu sygnału syren o godzinie 17 zostanie odegrany hymn państwowy, będą miały miejsce przemówienia okolicznościowe, składanie kwiatów i zniczy przed pomnikiem oraz odegranie pieśni z powstania warszawskiego.