Kulturalny tydzień w Olsztynie

2022-08-01 08:59:26(ost. akt: 2022-08-02 08:32:48)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nie masz planów na ten tydzień i szukasz ciekawych wydarzeń w Olsztynie? Albo interesujących i darmowych zajęć dla swojego dziecka? Sprawdź, co się będzie działo w stolicy Warmii i Mazur w tym tygodniu. Każdy znajdzie coś dla siebie!

2 sierpnia


Zaczarowany pędzel. Zabawy plastyczne
Olsztyn

Obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona. Tel.: 89 524 90 50; e-mail: piatka@wbp.olsztyn.pl
Piątka – biblioteka dla dzieci i młodzieży, ul. 1 Maja 5, godz. 10:30-12.

3 sierpnia


Zabawy konstrukcyjne. Gravitrax, klocki Lego i wiele więcej.
Olsztyn

Obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona. Tel.: 89 524 90 50; e-mail: piatka@wbp.olsztyn.pl
Piątka – biblioteka dla dzieci i młodzieży, ul. 1 Maja 5, godz. 10:30-12.

4 sierpnia


Dyskusyjny Klub Książki rozmawia o książkach : „Szóste okno” Rachel Abbott i „Blizna” Audur Ava Ólafsdóttir
Olsztyn

Prowadzenie: Bożena Kraczkowska, Izabela Frąckowiak.
Czytelnia Książek (I piętro), Stary Ratusz WBP (ul. Stare Miasto 33), godz. 17.
Wstęp wolny

4 sierpnia


Wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Wójcika pt.: „Sprawiedliwość”
Olsztyn

Wystawa czynna od 4 do 17 sierpnia 2022 r.
Gośćmi spotkania powernisażowego będą:
– sędzia Dorota Zabudowska , Sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia,
– sędzia Paweł Juszczyszyn , Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie,
– prokurator Ewa Wrzosek , Prokurator Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Mokotowa w Warszawie, członek stowarzyszenia Lex Super Omnia,
– prokurator Jarosław Onyszczuk , Prokurator Prokuratury Rejonowej dla Warszawy Mokotowa w Warszawie, członek stowarzyszenia Lex Super Omnia
Galeria Stary Ratusz i Czytelnia Czasopism; ul. Stare Miasto 33, godz. 17.
Wstęp wolny

6 sierpnia


Local Warming - silna decybela
Olsztyn

W ramach cyklu ULOTNE MOK Olsztyn zaprasza w sobotę 6 sierpnia na Local Warming 2022 - noc z najlepszą muzyką elektroniczną! W programie live acty i sety DJ'skie na świeżym powietrzu. Dwie sceny i wyjątkowy klimat okolic Tartaku i Zajezdni.
Godz. 18:00, Park Centralny.
Wstęp wolny
Więcej informacji: %7D]Local Warming 2022

6 sierpnia


"Wizna - polskie Termopile" - inscenizacja historyczna
Wilczy Szaniec (Gierłoż)

Tematem inscenizacji będzie obrona Wizny, gdzie w dniach 7-10 września 1939 roku, 720 żołnierzy polskich żołnierzy, pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa zatrzymało 42 tysięczny XIX korpus armijny generała Heinza Guderiana, który starał się przełamać polską linię obrony pod Wizną, aby dotrzeć na tyły polskiej armii wycofującej się znad Wisły i Narwi za Bug.

W inscenizacji wezmą udział pojazdy militarne m.in. czołg LT vz.38, ciężarówka Mercedes L3000, działo Pak 35/36 i wiele innych. Profesjonalne grupy rekonstrukcyjne, oprawa pirotechniczna oraz piękna muzyka. To wszystko sprawi, że goście ośrodka będą mogli zobaczyć niepowtarzalne, historyczne widowisko.
Uczestnicy będą mogli również spróbować naturalnej, zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów. W tym dniu będzie miała miejsce degustacja produktów „Dobre z Lasu”.

Wydarzenie odbędzie się w Ośrodku Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” (Gierłoż 5). Godziny inscenizacji:11.00, 14.00 i 17.00.
Fot. mat. org.

6 sierpnia


Święto Warmińskiego Piwowara
Dywity

Pokazy warzenia piwa, stoisko piwowarów domowych i lokalnych browarów z Warmii i Mazur, finał Warmińskiego Konkursu Piw Domowych, koncerty muzyczne, żywność regionalna, turniej gry w kapsle o Mistrzostwo Gminy Dywity, stoisko kolekcjonerskie – tak w dużym skrócie wygląda program Święta Warmińskiego Piwowara, które odbędzie się w sobotę 6 sierpnia 2022 roku w godz. od 16-22.30 na zagospodarowanych terenach nad Jeziorem Dywickim.
Wstęp wolny


7 sierpnia


XLIV Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego
Olsztyn

Matthias Degott (organy)
Stephan Börsig (trąbka)
Program koncertu:
- John Stanley (1712-1786) – Trumpet Voluntary op. 6 nr 5 (arr. Michel Rondeau)
- Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga D-dur BWV 532
- Giuseppe Torelli (1658-1709) – Sinfonia in D (G.8): Allegro – Adagio – Allegro-Allegro
- Olivier Messiaen (1908-1992) – Apparition de L’Église éternelle
- Michael Korb (*1957) / Ulrich Roever (1934-1997) – Highland Cathedral (arr. Charles Callahan)
- César Franck (1822-1890) – Chorał a-moll (Trois chorals)
- Henry Purcell (1659-1695) – Sonata D-dur Z.850: Allegro – Andante – Allegro
Godz. 20:00, Bazylika konkatedralna św. Jakuba.
Wstęp wolny

7 sierpnia


Projekt Park Muz Współczesnych. Plenerowe spotkania z kulturą i sztuką
Olsztyn

Cykl plenerowych spotkań kulturalnych dla mieszkańców Olsztyna odbywających się w miejskim Parku Centralnym w pobliżu Zajezdni Trolejbusowej, w lipcowe i sierpniowe niedziele. Nawiązując do idei greckich bogiń sztuki, tworzymy alternatywną listę Muz Współczesnych odzwierciedlających kilka spośród najważniejszych zjawisk i przejawów kultury i sztuki XXI wieku.
Godz. 12:00-18:00, zajezdna trolejbusowa i okolice (ul. Knosały).
Wstęp wolny

7 sierpnia


Kultura w Parku - koncert zespołu Cztery Pory Miłowania
Olsztyn

W ramach cyklu ULOTNE Park Jakubowo po raz kolejny wypełni kulturowa energia i fantastyczna muzyka na żywo! MOK Olsztyn zaprasza na bezpłatny koncert zespołu Cztery Pory Miłowania, który zagra na plenerowej scenie nieopodal jeziorka Mummel w niedzielę 7 sierpnia o godz. 18:00. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Kultura w Parku!", finansowanego z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Cztery Pory Miłowania to zespół zawiązany w 2014 roku, wywodzący się z miejscowości Choczewo w województwie pomorskim. Działalność zespołu opiera się głównie na autorskiej muzyce członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Bogdana Loebla, Edwarda Stachury, Aleksandry Bacińskiej i Toma Borkowskiego. Cztery Pory Miłowania w czerwcu 2017 roku wydały debiutancką płytę pt. „Litania do…”, na której znalazło się 14 autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego. Celem zespołu jest dzielenie się słowem ważnym, dotykającym codzienności, spraw ostatecznych i spraw- co do których nabieramy sztucznego dystansu, a dotyczą one wszystkich bez wyjątku. W kręgu zainteresowań artystycznych zespołu leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy. W 2020 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „W zamyśleniu”, zawierająca 18 utworów. W marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”, zawierająca 14 utworów.

Godz. 18:00, scena w Parku Jakubowo.
Wstęp wolny

7 sierpnia


Park muz współczesnych: Relacja – muza sztuki dostępnej
Olsztyn

Cykl plenerowych spotkań kulturalnych Park Muz Współczesnych dalej trwa. Pora na kolejna niezwykłą Muzę, Relację. Całe wydarzenie powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Rehabilitacji i Pomocy Osobom z Wadą Słuchu „Pokonać Ciszę”.

Program wydarzenia:
12:00 Czy mówić niewidomemu „Do widzenia”? Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami różnego typu. Prowadząca: Joanna Drzewiecka
12:30-16:00 Doświadczalnia. Ćwiczenia zmysłów
13:30 Migotliwość. Warsztat z podstaw języka migowego. Prowadząca: Anna Nowicka
15:00 Obraz na słowo zmieniany. Warsztaty z podstaw audiodeskrypcji. Prowadząca: Ewa Jarzębowska, zapisy: imprezy@mok.olsztyn.pl
16:00 Magdalena Gołacka: Słucham oczyma. Finisaż wystawy fotograficznej Magdaleny Gołackiej. Wydarzenie z tłumaczeniem na język migowy (PJM)
17:00 Głuszczantyk: kontakt. Performance teatralny z elementami żywego warsztatu. Wydarzenie z tłumaczeniem na język migowy (PJM).

Zajezdnia trolejbusowa i okolice
Wstęp wolny