Największy na świecie dwusilnikowiec będzie lądował w Szymanach

2022-07-31 18:03:00(ost. akt: 2022-07-29 14:29:44)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Flota samolotów, które mogą lądować na Lotnisku w Szymanach powiększy się. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury podniesie kategorię przeciwpożarową lotniska, co rozszerza możliwości jego eksploatacji.
Zakup specjalistycznego pojazdu ratowniczo-gaśniczego 6x6 wraz z wyposażeniem medycznym na potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa na lotnisku w Szymanach to koszt ponad 4,3 mln zł. Projekt zyskał dofinansowanie unijne w wysokości ponad 2,6 mln zł.

— Wykorzystujemy jeszcze możliwości tej perspektywy RPO 2014-2020 i przeznaczamy te pieniądze na wzmacnianie pozycji jedynego w Polsce północno-wschodniej lotniska, które jest częścią komunikacji szerszej skali europejskiej — podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Zakup takiego samochodu otwiera wiele możliwości w dziedzinie lotnictwa pasażerskiego, ale także wojskowego czy towarowego.

Fot. Urząd Marszałkowski

Pojazd dla Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej w Szymanach jest uzupełnieniem już funkcjonujących dwóch wozów tego typu, które zapewniają siódmą kategorię ochrony przeciwpożarowej. Zakup trzeciego samochodu podnosi kategorię do poziomu ósmego, co umożliwia przyjmowanie i obsługę np. Airbusów A350 czy Boeingów 777, czyli największych dwusilnikowych samolotów świata. Poszerza również współpracę z polskimi siłami zbrojnymi i wojskami struktur NATO.

— Wszystkie lotniska na świecie największą wagę przykładają do bezpieczeństwa i płynności pracy — wyjaśnia prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Wiktor Wójcik. — Trzeci wóz zapewnia możliwość pracy portu nawet w przypadku awarii jednego z pojazdów, poszerza ofertę dla przewoźników i wzmacnia współpracę z wojskiem.

Umowę na dofinansowanie zakupu pojazdu podpisali w czwartek 28 lipca marszałek Gustaw Marek Brzezin oraz prezes Wiktor Wójcik.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zdzisław Dyrman zasadniczo #3104046 2 sie 2022 07:10

    Głupszego tytułu już nie można było wymyślić, szanowna pani Wieczorek? To, że na moim podwórku zmieściłby się zestaw 40-tonowy, nie oznacza automatycznie, że od jutra będzie tam taki parkował. Trzeci wóz strażacki UMOŻLIWI tylko zabezpieczenie operacji z udziałem większych samolotów. Bo czego miałyby szukać w Szymanach siekierki bądź szop, to naprawdę trudno wydumać.

    odpowiedz na ten komentarz