Oficjalnie: Zakaz kąpieli na Plaży Miejskiej w Olsztynie przedłużony. Cały Ukiel nie nadaje się do kąpania

2022-07-29 10:51:13(ost. akt: 2022-07-29 12:21:01)
Plaża Miejska w Olsztynie pozostaje zamknięta

Plaża Miejska w Olsztynie pozostaje zamknięta

Autor zdjęcia: OSiR

Sinice nie odpuszczają, kąpielisko na Plaży Miejskiej w Olsztynie dalej pozostaje zamknięte. Przypominamy! Mimo pięknej pogody i kuszącej wody nie warto wchodzić do jeziora Ukiel. Może to skutkować poważnymi kłopotami zdrowotnymi.
W środę (20 lipca) Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował o zamknięciu kąpielisk na jeziorze Ukiel do odwołania. Tak decyzja była spowodowana nagłym zakwitnięciem sinic. OSiR dzisiaj (piątek 29 lipca) ponownie wydał oświadczenie o tym, że woda w Ukielu dalej pozostaje skażona, dlatego czerwona flaga nie zniknie z plaży.

OSiR zapowiedział ponownie zbadał wodę w czwartek (28 lipca) w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Wynika badanie nie są zadowalające.

— W związku z utrzymującymi się sinicami zakaz kąpieli w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel został przedłużony na weekend 30-31 lipca. Nowy termin pobrania próbek wody to poniedziałek, 1 sierpnia — przekazuje OSiR.

Jedno jest pewne, w najbliższy weekend nie wykąpiemy się w jeziorze Ukiel


— Sinice zawierają toksyny, które działają drażniąco na skórę, mogą powodować schorzenia związane z układem pokarmowym lub zaburzenia neurologiczne. W związku z powyższym kąpieliska będą zamknięte. Dopóki zakwit będzie trwał, nie można w tych miejscach się kąpać. Poprzednie lata mieliśmy spokojne i rzadko zdarzały się takie sytuacje, ale teraz przy wysokich temperaturach i wysokiej eutrofizacji jezior pojawił się niechciany efekt — mówi Janusz Dzisko dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. magda #3103941 29 lip 2022 13:52

    Może to i lepiej? Ludzie odkryją inne, zdecydowanie bardziej urokliwe plaże blisko Olsztyna. Plaża miejska kojarzy mi się z kiczem i na niesamowitą skale pozerstem - blee.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. basilo #3103927 29 lip 2022 12:26

    nawet to Bob popsuł

    odpowiedz na ten komentarz