Małpia ospa atakuje tylko homoseksualnych mężczyzn?

2022-07-29 07:14:27(ost. akt: 2022-07-29 08:33:17)
Tedros Adhanom Ghebreyesus- dyrektor generalny WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus- dyrektor generalny WHO

Autor zdjęcia: Twitte/ Tedros Adhanom Ghebreyesus

Chociaż 98 proc. dotychczas wykrytych przypadków dotyczy homoseksualnych mężczyzn, każdy narażony może zachorować na małpią ospę, - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia. Zwrócił uwagę, że „transmisja wirusa małpiej ospy może odbywać się nie tylko przez kontakt seksualny”.
23 lipca agencja Reuters poinformowała o najnowszym komunikacie WHO w sprawie choroby zwanej "Małpia ospą"
– Szybko rozprzestrzeniająca się epidemia małpiej ospy stanowi globalny stan zagrożenia zdrowia, najwyższy poziom ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział w sobotę dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W informacji podanej przez agencje Reuters znajdziemy również wyjaśnienie że "etykieta WHO – „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC)” – ma na celu wywołanie skoordynowanej międzynarodowej reakcji i może odblokować fundusze na współpracę w zakresie dzielenia się szczepionkami i terapiami"

Jednostka chorobowa nazywana "małpia ospą" wywołuje wiele kontrowersji. Nie brakuje głosów krytycznych, obwiniających lekarzy o złą diagnozę i wskazujących na błędne kwalifikowanie jako "małpiej ospy" choroby rzadko już dzisiaj spotykanej(przez co nierozpoznawalnej przez młodych lekarzy) znanej pod nazwa półpaśca

WHO niestety samo podsyca atmosferę skandalu wokół "małpiej ospy" swoimi mocno kontrowersyjnymi komunikatami i decyzjami, w tym tą ostatnią o zagrożeniu. Jak wynika z komunikatów organizacji w tej ostatniej sprawie członkowie komisji ekspertów, którzy spotkali się w czwartek, aby omówić potencjalną rekomendację, byli mocno podzieleni w sprawie decyzji. Gdy dziewięciu z nich było przeciw, a tylko sześciu za deklaracją, samodzielną decyzję (wbrew zdaniu większości) podjął dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który tak to oznajmił dziennikarzom:

„Chociaż ogłaszam stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, w tej chwili jest to epidemia, która koncentruje się wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych z wieloma partnerami seksualnymi” – powiedział Tedros podczas briefingu medialnego w Genewie.


Biorąc pod uwagę fakt, iż istnieją poważne wątpliwości co do skali zagrożenia, jak również co do właściwej diagnostyki jednostki chorobowej(półpasiec czy też nie) zachowanie dyrektora generalnego WHO budzi wiele kontrowersji. Wśród komentatorów panuje przekonanie, ze takie działania dyrektora mogą służyć utorowaniu drogi dla nowych, być może nikomu nie potrzebnych szczepionek.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3103991 31 lip 2022 00:48

    Trzeba szybko czytać takie informacje, bo za jakiś czas być może i w Polsce będzie zakaz rzetelnych publikacji dot. homoseksualistów. Już dziś trudno się przebić do opinii publicznej badaniom jasno wskazującym, że absolutna większość pedofili to homoseksualiści... https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art 5317051-naukowo-o-pedofilii

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz