Olsztyn: Ksiądz nawracał kierowców. Zamiast mandatów rozdawał książeczki św. Krzysztofa

2022-07-28 07:39:46(ost. akt: 2022-07-28 09:59:33)

Autor zdjęcia: Archidiecezja Warmińska

Wspomnienie św. Krzysztofa w Kościele Katolickim już od siedemnastu lat jest Dniem Bezpiecznego Kierowcy. Wtedy policjantom z drogówki towarzyszy duszpasterz kierowców, w Olsztynie jest nim ksiądz Marian Midura. Z tej okazji kierowcy, którzy złamali przepisy drogowego oprócz tłumaczenie się policjantom, musieli jeszcze przekonać księdza.
Wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców w Kościele Katolickim przypada na 25 lipca. Wtedy też policjantom z olsztyńskiej drogówki w patrolu towarzyszył ksiądz Marian Midura, który zamiast mandatów wręczał książeczki św. Krzysztofa, dekalog kierowcy oraz breloczki z wizerunkiem patrona kierowców.

— Takie spotkania to doskonała okazja do nawiązania pozytywnej relacji. Dziś nie karze się mandatami, a rozmawia, że życie jest największą wartością, którą można szybko stracić. Dziś nie docieramy do portfeli kierowców, a do ich serc — zwraca uwagę ks. Midura — Rozmawiając z kierowcami, proszę ich o nawrócenie za kierownicą, o bycie dobrym, spokojnym uczestnikiem ruchu drogowego w każdy dzień. Modlitwa dociera do wielu ludzi, do ich sumień i serc. Najważniejsze jest nawrócenie, czyli jazda zgodnie z przepisami, wyrozumiałość na drodze, zachowanie spokoju i szacunek wobec innych uczestników ruchu – przekonuje duszpasterz kierowców.

Kierowcy płacą więcej, ale łamią przepisy tak samo jak wcześniej


Mimo nowego taryfikatora mandatów na Warmii i Mazurach statystyki dotyczące wykroczeń na drogach nie zmieniły się zbytnio w porównaniu do ubiegłego roku.

— Liczba wypadków oraz ofiar wypadków niestety utrzymuje się na tym samym poziomie. Jest kilka pozytywnych symptomów, choćby fakt, iż jest znacznie mniej osób rannych, jak i zgłoszonych kolizji. Najczęstszą przyczyną wypadków pozostaje niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, choć dostrzegamy znaczny spadek zdarzeń tym spowodowanych. Niestety, znacznie wzrosła liczba zdarzeń spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu — informuje sierżant sztabowy Tomasz Zieliński z KWP w Olsztynie.

Od początku roku w regionie odnotowano 383 wypadki, w których zginęły 44 osoby. Za pozytywny trend uznaje fakt, że odnotowano o 15 procent mniej zdarzeń drogowych, których sprawcą jest osoba nietrzeźwa.

Policjanci przekonywali na swój sposób


Na kierowców, którzy złamali przepisy ruchu drogowego oprócz pouczenia ze strony funkcjonariuszy i kazania księdza Midury czekał symulator dachowania podczas którego mogli przekonać się, jak wyglądają skutki braku ostrożności za kierownicą.

— Masakra, kiedy jest się do góry nogami — śmieje się pan Grzegorz. — Poczułem na pasach, jak wbijają się w ciało, kiedy jest się w takiej pozycji. W symulatorze można doświadczyć, jak to niebezpieczne. Z pewnością zawsze będę zapinać pasy — przekonuje.

W Olsztynie akcja odbyła się na parkingu przy ul. Leonharda. To cykliczne wydarzenie, które w miarę możliwości jest powtarzane co roku.

Źródło: Archidiecezja Warmińska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. antyradny #3103850 28 lip 2022 10:23

    Statystyki nie poprawiają się, bo zamiast ładować mandaty, to policjanci przepalają paliwo. Zamiast ładować mandaty, ciągają ze sobą księdza. Gdzie my żyjemy?!

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  2. Oczy szeroko otwarte #3103838 28 lip 2022 08:29

    Widzieliście jego pagony? To już i księży do policji biorą tak jak kiedyś brali do wojska? A nieeee, przepraszam, on tam dowodzi z takim stopniem (i wypłatą).

    Ocena komentarza: warty uwagi (39) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)