Mieszkaniec Łotwy przewoził nielegalnych imigrantów, wpadł w ręce straży granicznej z Gołdapi

2022-07-27 18:08:55(ost. akt: 2022-07-27 15:16:01)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

Bezpaństwowiec mieszkający na Łotwie wpadł przewożąc autem z wypożyczalni czterech Irakijczyków. Grupę zatrzymali policjanci i funkcjonariusze straży granicznej z Gołdapi.
Do zdarzenia doszło 22 lipca na jednej z dróg w powiecie gołdapskim. Kierujący volkswagenem na widok patrolu policji, gwałtownie zatrzymał auto i zaczął uciekać w pobliskie zakrzaczenia.

Z pojazdu wybiegli również pasażerowie. Byli to obywatele Iraku w wieku od 23 do 30 lat. Cudzoziemców natychmiast ujęli policjanci.

Kierującemu 44-latkowi udało się uciec, jednak nie na długo. Mężczyznę zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi, którzy przeprowadzili również kontrole legalności pobytu pozostałych osób.
Okazało się, że na terenie Polski obywatele Iraku przebywają nielegalnie. Cudzoziemcy przekroczyli granicę polsko-litewską bez odpowiednich dokumentów.

Trzy kobiety i mężczyzna zostali przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. Natomiast bezpaństwowiec mieszkający na Łotwie, który przewoził obcokrajowców, usłyszał zarzuty udzielenia pomocnictwa innym osobom w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec mężczyzny sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.