Handlarze wykorzystują okazję. Sprzedają cukier w internecie drożej niż w sklepie

2022-07-27 11:04:58(ost. akt: 2022-07-27 11:17:16)

Autor zdjęcia: pixabay.com/GO

W sklepach brakuje cukru. Niektóre sieci wprowadziły reglamentację tego produktu. Bez problemu można jednak kupić go w internecie — na Allegro i OLX. W sieci kilogram jest jednak o połowę droższy niż w sklepach.
Kilogram, dziesięciokilowa zgrzewka, cała paleta? W internecie cukru nie brakuje. Oczywiście to żadna nowość, bo zawsze można było kupić go w sieci. Tym razem jednak dziś w oczy rzucają się ceny, które są o wiele wyższe niż w normalnych sklepach.

Gdzie ten cukier?


Polska produkuje więcej cukru niż zużywają Polacy. Choć tego nie widać na pustych półkach sklepowych, jesteśmy trzecim co do wielkości producentem w Europie. Braki w sklepach to przede wszystkim problemy z logistyką. Do tego Polacy masowo zaczęli wykupywać każdy kilogram.

Eksperci wskazują, że mają to związek z obawami przed jeszcze bardziej drastycznym wzrostem cen. Przypominają, że wykupywaliśmy podstawowe produkty również na początku wojny w Ukrainie, a w czasie pandemii z półek sklepowych znikał papier toaletowy.

Co oferują sprzedawcy w internecie?


W internecie cukru nie brakuje. Zgrzewki o wadze 10 kg w cenie od blisko 50 zł (w zastępczym opakowaniu) do nawet 100 zł w najdroższych aukcjach. Do tego trzeba zapłacić nawet 30 zł za kuriera lub kilkanaście zł za dostawę do paczkomatu.

Łącznie z przesyłką klient za 1 kg cukru może zapłacić dużo drożej niż za dokonanie zakupu w sklepie stacjonarnym.

Według danych portalu dlahandlu.pl w połowie lipca 1 kg cukru białego kosztował od 4,50 do 5,20 zł. Z kolei koszt cukru Królewskiego przekracza 5 zł. To i tak znacznie mniej niż internetowa oferta zakupu 10 kg zgrzewki w cenie blisko 90 zł (bez kosztów przesyłki). Ale zdarzają się ofert, gdy za kg cukru trzeba zapłacić prawie 12 zł. Też bez kosztów wysyłki.

Czy kupujesz cukier w internecie?
pokaż wyniki »

Średnio na Allegro czy OLX-ie kupimy kilogram cukru za 8-9 zł. Cukier biały marki "Polski cukier" na Allegro kosztuje 8,99 zł plus koszt dostawy. Za ten sam cukier w internetowym sklepie Auchan trzeba zapłacić... 4,93 zł.

W internecie można znaleźć też "cukier do bimbru" oraz "cukier niemiecki, słodszy niż polski". Tak wyglądają oferty sprzedaży cukru na portalach OLX oraz Allegro.

Czy polskie prawo zezwala na zawyżanie cen?


I czy każdy może handlować cukrem i sprzedawać go np. przez internet? W internecie cukier sprzedają nie tylko sklepy, firmy, ale też osoby prywatne.

Departament Komunikacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że w tym wypadku nie ma prawnych ograniczeń dotyczących sprzedaży towarów między osobami fizycznymi, bez względu na to, czy są to zakupy przez internet czy tradycyjne.

Jak podkreśla UOKiK — cena jest wynikiem gry podaży i popytu, a w obecnej sytuacji niestety również widocznej paniki.

Co ciekawe, jeśli osoba fizyczna sprzedaje rzeczy (np. cukier) przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie przez nią tej rzeczy, jest zobowiązana rozliczyć taką sprzedaż w zeznaniu rocznym PIT-36 (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Podatek jednak będzie liczony od dochodu (wartość sprzedaży minus cena zakupu).

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztyniak #3103926 29 lip 2022 11:53

  Popatrzcie na notowania giełdy, cukier jeszcze niedawno osiągał minimalne ceny, magazyny są zapchane na maxa i trzeba to jakoś sprzedać. Nie dajcie się "nabic w butelkę". Poczekajcie, zaraz cukier będzie i to w niskich cenach.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. as. #3103900 28 lip 2022 22:25

  Wiadomo komu zależy na rozkręcaniu afery, której nie ma, skoro cukier jest w hurtowniach. Nie dajmy się manipulować. https://swiatrolnika.info /wiadomosci/kraj/ardanowski-w-hurtowniac h-jest-pelno-cukru-nie-kupujmy-niepotrze bnie.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Grzes #3103807 27 lip 2022 18:27

  Gdzie jest cukier ??? W magazynach Sasina. Później Rząd uwolni cukier, aby pokazać wyborcom, jaki to PIS dobry i zaradny !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzes #3103785 27 lip 2022 12:59

  Przecież chodzi o to, by wyczyścić magazyny przed kampanią cukrowniczą. Nikosia Dyzmy nie oglądaliście

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ols #3103778 27 lip 2022 12:01

  Dlaczego sami nakręcacie ta aferę? Przecież tu chodzi tylko o to aby podnieść ceny cukru a co za tym idzie większość produktów bo prawie wszystko zawiera cukier.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)