Chce nad nami panować bezdomny śmieciarz

2022-07-26 12:01:48(ost. akt: 2022-07-26 13:13:24)

Autor zdjęcia: https://www.instagram.com/gordondmytro/

To zdjęcie oddaje całą istotę i ducha Rosji, ale też (niestety) Rosjan. Dla nich nie jest ważna demokracja, rozwój czy prawa człowieka. Ważniejsze od tego wszystkiego jest poczucie zadowolenia płynące z tego, że inni boją się Rosji.
Dlatego Rosja nigdy nie będzie krajem demokratycznym. O ile w Niemczech po 1945 roku wystarczyła denazyfikacja, to Rosji potrzebna jest derusyfikacja. Niemcy musieli oczyścić się tylko z części swojego dziedzictwa, Rosja musiałaby z całości. Musiałaby po prostu przestać być Rosją.
Ale to raczej nie jest możliwe. Jak to ujął w trochę innym kontekście Wojciech Grzelak (Gra z Rosją. Do jednej bramki): Można ostatecznie oswoić się z Rosją, ale Rosja oswoić się nie da.

Rosja nigdy nie będzie krajem demokratycznym, bez względu na to, czy na Kremlu będzie rządził Putin, czy ktoś z jego następców.

Zdjęcie, które państwo widzicie zamieścił na swoim FB ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon, którego wcześniej aresztowano zaocznie w Rosji między innymi za "publiczne rozpowszechnianie fałszywych informacji o działaniach armii rosyjskiej pod przykrywką wiarygodnych raportów”.

A na zdjęciu widzimy kwintesencję Rosji, carskiej, białej, czerwonej, putinowskiej. Po po prostu Rosji bez względu na przymiotnik. Mężczyzna grzebiący w śmietniku ma na sobie kurtkę w kolorach rosyjskiej flagi z napisem „Jestem za Putinem”.

Jeśli spojrzymy na wiele setek lat kształtowania się Rosji (..), to widzimy, że rzeczywiście trudno wyobrazić sobie jej istnienie oraz trwanie bez despotyzmu i bez autokracji

prof. Andrzej Nowak, autor między innymi "Rosja i Polska. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w:

- W sercu rosyjskiego ludu fermentuje bezładna ambicja, ogromna, jedna z tych ambicji, które mogą kiełkować tylko w duszy uciskanych i żywić się tylko nieszczęściem całego narodu. Ten naród, na wskroś zdobywczy, chciwy z powodu braków, pokutuje z góry u siebie upadlającą pokorą za nadzieję sprawowania tyranii u innych. Oczekiwana przez ten naród sława i bogactwo pocieszają go za doznawaną hańbę i aby powetować sobie niecną rezygnację z wszelkiej wolności publicznej i osobistej, niewolnik na klęczkach marzy o panowaniu nad światem - to cytat, który ma już prawie dwie lat. Pochodzi z dzieła francuskiego arystokraty Astolphe de Custine "Listy z Rosji" opublikowanych w 1843 roku.

I jeszcze jeden fragment: Rosja widzi w Europie łup, który zdobędzie wcześniej czy później dzięki naszym niesnaskom. Podsyca w nas anarchię w nadziei wykorzystania wspomaganego przez nią rozkładu, bo on sprzyja jej celom.

Astolphe de Custine opisywał Rosję cara Mikołaja I. Ale dzisiaj wystarczy w to miejsce wstawić Putina. A jutro kolejnego satrapę...

Igor Hrywna


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3103917 29 lip 2022 10:30

    Po pierwsze: każdy człowiek zasługuje na szacunek, "bezdomny śmieciarz" również gazetko olsztyńska. Po drugie: bezdomność bezdomnego najczęściej nie jest jego winą. W pl np. najwięcej bezdomnych jest bo "żona tak zdecydowała" bez większych powodów ze strony bezdomnego, ale tylko dlatego że ona chciała być wolna i zmienić sobie faceta. Po trzecie: bezdomnych w Polsce przybywa - dlaczego o tym nie piszecie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Stary dziad #3103802 27 lip 2022 16:22

    Ja sobie wypraszam takie zdjęcia. To co robię po pracy w Moskwie jest moją prywatną sprawą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz