Kolejna ofiara oszustwa "na policjanta". Seniorka z Olsztyna wyrzuciła oszczędności przez okno

2022-07-26 08:31:00(ost. akt: 2022-07-26 08:51:17)

Autor zdjęcia: pixabay

Kolejna seniorka z Olsztyna padła ofiarą oszustów. 77-latka będąc przekonana, że uczestniczy w policyjnej akcji, wyrzuciła oszczędności przez okno.
W piątek (22 lipca) policjanci z Olsztyna otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Z relacji seniorki wynikało, że zadzwoniła do niej kobieta, która zapytała o imię i nazwisko, po czym rozłączyła się.

Po chwili do 77-letniej mieszkanki Olsztyna zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza policji. Twierdził, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy przestępczej, a kobieta chwilę wcześniej rozmawiała z oszustką. Fałszywy policjant przekonał swoją ofiarę, że jej oszczędności są zagrożone, ponieważ przestępcy obserwują jej mieszkanie.

Oszust, aby uwiarygodnić swoją historię poprosił kobietę, aby bez rozłączenia się wybrała numer 997, gdzie w słuchawce miała usłyszeć głos innego funkcjonariusza, który potwierdził jej udział w policyjnej akcji. Po chwili 77-latka zgodnie z przekazanymi instrukcjami spakowała pieniądze w kopertę, a następnie wyrzuciła oszczędności przez okno. W ten sposób seniorka straciła blisko 35 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.